| Claudiu120719 a întrebat:

Cum e mai bine, sa fiu propus seful clasei de 6-7 persoane sau sa ma autopropun singur? thinking

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

„...să mă autopropun singur " este o expresie pleonastică.
Dacă spui „să mă autopropun" singur este în plus, de prisos".
Este ca și cum ai spune „autobiografia mea"
Acest prefix „auto" indică sensul de „persoana mea", „ eu", „pe mine".

| Claudiu120719 explică (pentru corolav):

Greseala mea, multumesc de observatie!

| RareşTPUro a răspuns:

Cel mai ok e sa se dea la vot si sa vorbesti decida colegii. Poate ca unora nu le convine sa fii tu ca poate ii denunti cand fac ceva, la diriginta, asa ca cel mai bine este sa decida ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te autopropui, ceilalti n-au de unde visa ce vrei tu.

| Amegadaisuki a răspuns:

Lar sa te propuna altii ca e mai bine dar daca este pana la urma poti sa te auto propui big grin

| ioanacristina666 a răspuns:

Si fii propus si apoi sa zici ca esti de acord sa fii laughing