| INeeDYoubby a întrebat:

Cum sa-mi stimulez pofta de citit? Vreau sa lecturez dar dupa citeva minute de citit renunt, ma plictisesc! As dori un sfat bund! funda

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Trebuie sa gasesti ceva sa iti placa mult, sa te tina in priza, sa te faca curios sa vezi ce se intampla in continuare, sunt multe genuri de carti tu stii ce iti place.

| thegatekeeper a răspuns:

Trebuie sa gasesti o carte care iti place, apoi iti vei forma gusturile in materie de lectura, daca esti la inceput. Probabil iti vei da seama ce gen de carti preferi si vei stii ce-ti poate placea si ce nu. Inainte sa cumperi sau sa imprumuti o carte, citeste rezumatul de pe spatele ei, sa iti faci o idee despre ce e vorba.

| Ceriik a răspuns:

Asa sunt si eu. nu ai ce face iti zic din propria activitate.Gaseste altceva!

| mihaelaalol a răspuns:

Asa mi se intampla si mie la inceputbig grin
incearca sa iti alegi o carte care sa iti placa(citeste recenzia, vezi despre ce e vorba si ti-o cumperi daca iti place)big grin
sper ca te-am ajutat!
funda?!

| capricc a răspuns:

Carti audio ai incercat?

| AsTheLove a răspuns:

Buna INee!
Cand vrei o carte, te uiti pe un scurt rezumat si vezi daca iti place. Daca nu, iei alta! Asa fac si eu.Ma plictisesc de unele carti si vreau altceva.
Dar am rezolvat!happyStii cum? Gandeste-te ca scriitorul a scris luni, chiar ani(uneori) o carte.Eu mi-am spus ca daca scriitorul nustiucare a facut un efort, fac si eu un efort.
Aici depinde si ce fel de carti iti plac? De exemplu, mie imi plac gen Fantasy si Beletristica.Tie? Nu trebuie sa te gandesti.Cand mai cumperi o carte te uiti pe spate sa vezi daca iti place. Daca te intereseaza o cumperi, daca nu, atunci te uiti la alta cu un titlu mai interesant!

Sper ca te-am ajutat!
Spor la lectura,
AsTheLove

| Tza_Aly_1997 a răspuns:

Alegeti o carte care ti se pare tie interesenta, nici eu nu prea le aveam cu cititul dar am gasit o carte care mi s-a parut interesanta si acum citesc din ea happy

| Mariuța2234 a răspuns:

Citeste in aer liber sau in locuri care iti plac, la mine functioneaza :d mult succes :*