| NIKKI7821 a întrebat:

Cum se analizeaza pronumele nehotarit, va rog mult ajutati-ma happy

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Are mai multe forme (oricare, oricine, orice, oricât, altul, alta, unul, una, mult(ă), puțin(ă), cutare, cutăruia etc
E o lecție lungă de predat la clasă, de vreo 2 h. Poți găsi teorie pe internet.
Eu îți pot arăta, cum se analizează:

Altul a întârziat.
altul= pr. neh, gen masc, nr. sg, caz N, f.s. subiect

Altuia i s-au dat șanse.
altuia= pr. neh, gen masc, nr sg, caz dativ, f.s. compl. indirect

Fiecăruia i s-a dat câte un caiet.
fiecăruia= pr. neh, gen masc, nr.sg, caz dativ, f.s. compl. indirect

Fiecărui om i s-a dat câte un caiet.
fiecărui= adj. pronominal nehotărât (pentru că însoțește subst. "om"), se acordă cu substantivul determinat în gen, nr, caz (masc, sg, nominativ), f.s. atribut adjectival

Obs:
"Un" poate fi atât adjectiv pronominal nehotărât, cât și articol nehotărât.
ex 1: Un om a venit.
Un= art. nehotărât
ex 2: Un om a venit, iar celălalt a plecat.
Un= adj. pronominal nehotărât