| xGamerZ212 a întrebat:

Cum se calculeaza media cu tot cu teza?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Media notelor se inmulteste cu 3, apoi se adauga nota de la teza, iar rezultatul se imparte la 4.
Aceasta deoarece nota din teza reprezinta un sfert din media semestriala.

6 răspunsuri:
| Adnosius a răspuns:

(Media(de la materia respectiva)*3+TEZA)/4

| Basa_Camelia_1987 a răspuns:

Se face media la note, se adauga si nota de la teza, si se imparte la 2.La noi in scoala asa este, sper ca te-am ajutat

| ChrisAK47 a răspuns:

[ Media aritmetica a notelor * 3+ nota din teza(rotunzita)] /4

| Sn4k3 a răspuns:

Media notelor(fara teza)*3+teza/4.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se calculează astfel: "media semestrială = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."

| sierra1 a răspuns:

De trei ori media la oral plus teza totul împărțit la patru.

Ce clasă ești Gamer? (de fapt în orice clasa ai fi, ai mai întâlnit asta în semestrul I, este?)