| AdelinaC a întrebat:

Salut.Stie cineva ce se da la romana, proba orala la bac si cum se desfasoara aceasta proba?
As aprecia daca mi-ati spune asa fara sa-mi dati linkuri pentru ca pe cele de pe edu si oricare sunt in pdf nu le citeste calculatorul.

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Intri in sala, vei trage un bilet pe care vor fi 2 subiecte, vei avea un anumit timp la dispozitie sa pregatesti raspunsurile(poti sa scrii notite si pe o foaie daca doresti). In timpul cat tu pregatesti raspunsurile, vreo 3-4 elevi care sunt inaintea ta pe lista(cu numele de familie) vor raspunde, deci nu va fi liniste in sala ca sa te poti concentra excelent. Dupa ce timpul de pregatire a raspunsurilor expira, esti chemat in prima banca(pentru a fi mai aproape de comisie) si ti se cere sa prezinti subiectele. La finalul prezentarii ti se mai pun vreo 2-3 intrebari si primeste deja rezultatul. Unul din cele 2 subiecte pe care le-am primit eu a fost,, sursele comicului cu exemplificare pe opera lui Caragiale''.

Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns: