| AtateaConditii a întrebat:

Daca sunt clasa a 8-a si nu iau capacitatea, ma baga direct la profesionala? Pot sa aleg profesionala in locul liceului chiar daca iau capacitatea? Si cum se fac orele la profesionala, zilnic? Se dau note, absente, practica? Cati ani se fac?

17 răspunsuri:
| andrei690 a răspuns:

Da, o sa mergi la scoala profesionala/mecanica/ agricultura din cate stiu si da poti sa mergi la astfel de scoli chiar daca iei capacitatea + ( laughing ) da se fac zilnic se pun absente si termini scoala cu o luna mai tarziu decat la profil real pentru ca ai practica sa tai la vie, sapi laughing Daca simti ca poti face fata mergi la profil real

| AtateaConditii explică (pentru andrei690):

Tu ai facut profesionala?

| andrei690 a răspuns:

Nu, sunt la profil real. cum te descurci cu scoala?

| AtateaConditii explică (pentru andrei690):

Binișor, in afara de chimie fizica si matelaughing.

| raresandrey a răspuns:

Singura diferenta este ca faci mai multa practica si mai putina scoala. Durata este de doi ani dupa cate stiu eu, oricum dupa ce termini ai o meserie la baza si poti sa-ti gasesti de lucru mai repede.

| andrei690 a răspuns:

Da si eu urasc chimia laughing. cei ce fac scoli de tipul mecanica / agricultura nu vor avea dreptul sa vorbeasca, adica sa contribuie cu ceva pe oriunde este posibil pentru ca nu au o scoala buna si sunt lasati la munca de jos in schimb daca faci un liceu de orice o fi la profil real, profil bun oamenii o sa zica : asta are scoala sa l ascultam nu e prost intelegi tu

| AtateaConditii explică (pentru raresandrey):

Numai 2 ani? Super si dupa ce termini se mai poate face liceul?

| AtateaConditii explică (pentru andrei690):

Da, cam nasolsad, adica nu se angajeaza usor?

| ChrystianSandu a răspuns:

Daca la matematica, fizica si chimie (respectiv informatica) nu te descurci, nu prea ai ce face la un profil real. Poate incerci la filologie sau ceva de genu`. Oricum, mai bine se castiga din agricultura decat daca ai traduce 2 documente pe luna.

| raresandrey a răspuns (pentru AtateaConditii):

Liceul poti sa-l faci oricand vrei tu dar nu la zi

| andrei690 a răspuns:

Vreau sa spun ca daca ai ceva studii o sa te exprimi mai usor adica oamenii iti vor acorda mai multe atentie si poate vei avea sanse sa faci ceva mai bun decat munca campului. Bineinteles nu vreau sa spun ca e asa rau sa muncesti la camp. Ce pasiuni ai?

| AtateaConditii explică (pentru andrei690):

Pai imi place agriculturalaughing dar nu vreau sa fiu lasat ala munca de jos. Imi plac animalele si vreau sa ma fac medic veterinar. Nu exista scoala profesionala pentru asa ceva, asa-i?

| andrei690 a răspuns:

Din ce stiu nu prea. cred ca pentru asta ar fi indicat un liceu de stiinte ale naturii profil real. scuze de intrebare nu te supara : ESti fata sau baiat?

| AtateaConditii explică (pentru andrei690):

Fata si inca o intrebare, pot sa fac profesionala dupa liceu?

| Alberti_Sorana_2000 a răspuns:

Doamne de ce vrei la profesionala vrei sa-ti distrugi viata? Dupa ce termini vei putea lucra doar intr-un loc ex daca te duci si faci sc sa iesi coafeza doar asta vei face ....plus ca lumea mereu se va uita mereu la tine cu mila si te vor vedea ca pe o proasta....trage acum tare intri la un liceu si gata... termina cu profesionala.

| AtateaConditii explică (pentru Alberti_Sorana_2000):

Pai daca nu iau bacu? Mai are rost sa fac liceu?

| Alberti_Sorana_2000 a răspuns:

Mai ai pana atunci si poti sa.l dai si de 10 ori mana.l iei