| tonyc7 a întrebat:

De ce in razboiul din Ucraina soldatii (atat ucrainieinii, cat si rusii) folosesc cu totii banderole de culori diferite legate atat de brate cat si de picioare? Inteleg ca probabil pentru a se identifica mai usor de la distanta. Insa nu inteleg de ce fiecare din aceste doua armate nu foloseste o singura culoare (una distinctiva fiind suficienta) si folosesc mai multe culori in acelasi timp (ucrainenii poarta banderole galbene, albastre sau chiar si verzi - in timp ce rusii poarta banderole albe, rosii, sau negru-portocaliu)? Amestecul acesta de culori numeroase pare cam aiurea, parca mai mult incurca decat ajuta... Deci care e rostul atator culori?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le schimba constant ca sa nu se infiltreze inamicii printre ei.
Probabil si simbolizeaza cate ceva fieare culoare, aia cu galben au mai multa pregatire militara, aia cu albastru mai putina etc. Secrete alea lor

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Invers! Aia cu albastru au mai multa pregatire militara (pentru ca sunt militari profesionisti, trupe regulate), in timp ce aia cu galben au mai putina (pentru ca sunt voluntari).
Insa ramane un mister cine mai sunt si cei care poarta verde (deci tot ucraineni)!

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Asa, nu stiam exact care si cum. Poate le mai si schimba intre ei.
Cu verde am vazut pe net ca ar fi cei care fac misiuni umanitare, insotesc presa, asigura paza.