| romanianglorious a întrebat:

De ce sunt ultrasi caracterizati ca "criminalii" de catre societate?

Răspuns Câştigător
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Ultrasii sunt caracterizati,, criminali,, de catre societate deoarece aceste persoane sunt un tip de fani cunoscuți pentru suportul lor ultra-fanatic, adica apeleaza la violenta si sunt in stare sa rezolve unele chiar prin violenta pana se ajunge la deces. Majoritatea din ei au un fel de cântece sau sloganuri pline de ură care ii ajuta sa fie priviti si interpretati cu totul diferit in societate. De obicei notiunea aceasta de,, ultrasi,, li se atribuie suporterilor, persoanelor microbiste dar si altor persoane. Ei de obicei au un stil mai barbar ca sa zic asa prin faptul ca folosesc tot felul de unelte si materiale fie pirotehnice sau de alt tip care sunt in masura sa afecteze sau sa distruga viata omului.
Multe persoane ajung sa fie ultrasi in urma iubirii lor fata de un lucru de un grup/echipa, club, comunitate si in urma acestei atasari emotionale sunt in stare sa isi dea si viata pentru acestea.

Sper ca te-am ajutat cu aceste informatii!

| romanianglorious explică (pentru Surtulecs):

Cel mai bun raspuns pe care il poate oferi cineva, cu o mica exceptie, multe din lucrurile de mai sus li se atribuie " hooliganilor " si nu ultrasilor, eu sunt ultras happy

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pentru că a comite acte de vandalism sau acte de violență împotriva altor oameni din cauza unui meci de fotbal este un comportament complet deplasat care nu poate fi tolerat într-o societate civilizată.

Fie că te numești hooligan sau ultras, esența este aceeași. Orice formă de violență sau distrugere este o nebunie, dar violența și distrugerea pentru motive atât de triviale ca o competiție sportivă sunt cu atât mai greu de înțeles.

Nu-mi pot imagina cum funcționează creierul unui om care decide să bată un alt om pentru că poartă un tricou de altă culoare, sau să provoace daune de mii de euro pe care le vor suporta alții doar pentru că este el supărat (sau chiar fericit) din cauza unui meci. Ceva este clar că nu funcționează cum trebuie.