| anonim_4396 a întrebat:

Deci la bacalaureat la romana pe exemplu de la minister scria ca al textu argumentativ nu ai voie sa incepi in ipoteza cu "in opinia mea/ sunt de acrod cu afirmatia / afiarmatia este cat se poate de adevarata etc" si atunci cu ce morti masi sa incep? cu "imi bag pulan afirmatia ma-ti"? ziceti-mi si mie tongue

6 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Zici "In opinia mea, iubirea/curajul/virtutea, etc reprezinta..., precum spune si citatul

| anonim_4396 explică (pentru Nastia):

Da,dar p; e varianta zice ca nu ai voie sa incepi cu din astea

| Nastia a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai citi indicatiile bine nu ai mai spune bulshit! scrie ca nu poti spune afirmatia e adevarata, sunt de acord cu afirmatia fara sa si explici.citeste dracu k lumea si nu mai pune intrebari stupide!

| oanamaria a răspuns:

Poti incepe cu chestia aia daca e urmata de opinia ta.
Daca recitesti cerinta vei observa ca te vor depuncta numai daca spui "In opinia mea autorul are dreptate cand spune..." fara sa adaugi "deoarece (sa iau un exemplu)-iubirea e un sentiment uman inaltator care..."
cateva sfaturi daca tu esti cel care a terminat clasa a12a:
-niciodata nu incepe o propozitie cu o concluzie "deci"
-articuleaza cuvintele, scrie corect si fii coerent in exprimarea ta
-daca e sa injuri macar fa-o cu stil si scrie corect...

| AngelBoy a răspuns:

Cel mai corect incepi cu : In opinia mea (si iti spui opinia ta dewspre ce crede autorul sau ce afirma el).

-Acolo spune ca alea nu se considera ipoteza daca incepi cu :in opinia mea autorul are dreptate cand afirma nu stiu ce..., nu il bagi pe autor in opinia ta, iti spui sincer care este parerea ta despre acel citat, proverb sau ce-o mai fi.

| deeutsik a răspuns:

Dai o definitie a temei abordate, apoi poti spune "din punctul meu de vedere afirmatia este corecta deoarece...(trebuie sa justifici de ce esti de acord cu afirmatia altfel nu este luata in calcul)" apoi in primul rand, in al doilea rand, in concluzie big grin