| anonim_4396 a întrebat:

Deci, mai sunt cateva zile si urmeaza saptamana altfel. Voi ce parere aveti despre aceasta saptamana altfel?
Eu unul cred ca nu e altceva decat risipa de timp, atat pentru elevi cat si pentru profesori. Si pe langa asta mai e si foarte plictisitor, mai degraba prefer ore normale. Dar, oricum cam majoritatea chiulesc inca din primul an cand s-a infaptuit chestia asta, deci nu vad de ce o pastreaza daca oricum se chiuleste la greu.
Porcaria asta de saptamana altfel a inceput acum 3 ani si tot de atunci scoala nu se mai termina in 15 iunie ca in restul anilor ci prin vreo 21-22 iunie = ne-au furat o saptamana din vacanta de vara ca sa faca loc pentru saptamana asta altfel handicapata.
Voi ce ziceti?

21 răspunsuri:
| վፀiፀፀ a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parare cu tine. E o mare porcarie mai ales ca au luat din vacanta de vara. vara e singuru anotimp in care te poti distra si relaxa iar ei ne cheama la scoala pentru 2 ore pe zi de **** in care dormi pe banca. Doamne, preferam structura scolara care era acum 10 ani cand eram in clasa 1 si scoala incepea pe 17 sept indiferent in ce zi a saptamanii pica ea ( in afara de weekend) si se termina pe 15 iunie. O prostie de invatamant!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala romaneasca are nevoie si de altceva diferit, nu doar toceala zilnica. O mica initiativa se pare ca a existat dar se loveste de atitudini nepasatoare ca a ta

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu de asta avem nevoie, domnu' Suntserios. Noi avem nevoie de un invatamant ca cele din nordul si vestul Europei. Al dracu' mai e invatamantul asta romanesc, nimic altceva decat o pierdere de timp, nici nu se merita sa mergi la scoala, mai degraba stau acasa decat sa merg la scoala.
Eh, las' ca mai e putin si incep o facultate fara frecventa si scap de tortura asta de liceu cu frecventa la zi. big grin

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, interesant, exact ce ziceam mai sus, ai confirmat cu succes.

Scoala aia de o preamaresti tu din vest si nord, este o continua "saptamana altfel" in care se pune accent pe imaginatie, pe inventivitate si pe activitati care sa stimuleze elevii. Aparent acesta timida incercare a scolii romanesti de a iesi pentru putin din rutina este contestata de pesonaje cu atitudine ca a ta... care nu da 2 bani pe schimbare, pe tine te doare ca ai o saptamana mai putin de vacanta.

"nici nu se merita sa mergi la scoala, mai degraba stau acasa decat sa merg la scoala. " si e toata lumea mirata ce e cu notele astea de la BAC.

Daca te chinuie asa mult invatatul de ce te mai complici cu facultatea? Crezi ca diploma aia te ajuta la ceva? Nu mai bine mergi la munca? Ca si asa sunt destui cu studii superioare in tara asta, mai e nevoie si de meseriasi priceputi care nu se mai incurca cu facultati si alte asemenea complicatii.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu cred ca programa de pe acolo e chiar o saptamana altfel continua, totusi se mai invata, se invata chestii utile, la saptamana doar altfel se sta degeaba.
Invatamantul asta romanesc e doar multa cantiate fara nici un pic de calitate. Mai tii minte ca acum ceva ani voiau sa bage clasa a 9-a la generala si sa puna 5 ani de liceu in loc de 4. Ce rost are sa porti elevii prin scoli inca un an-2 daca oricum nu invata nimic, e bine sa lase doar 8 clase la generala si 4 la liceu.
Dar si programa e la fel, doar multa cantitate si calitate 0, trebuie revizuit bine totul, zic eu, toata programa e vraiște, sunt atatea chestii inutile puse pe acolo. Vreau calitate nu cantitate!
Iar cat despre faza cand am zis ca lipsesc de la scoala, eu unul mai prefer sa invat acasa singur, nu imi trebuie profesor care sa imi explice, prefer sa invat din carti/culegeri. Iar bacul am sa-l iau, singura piedica considerabila e romana, matematica si fizica le am in sange.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu invatatul singur acasa, fara profesor e doar o iluzie a ta.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Crezi ce vrei. happy

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa va spun dar amandoi gresiti si amandoi aveti dreptate in acelasi timp. laughing Iar asta v-o spun din perspectiva cuiva care a vazut indeaproape cum functioneaza sistemul educational intr-o tara vestica Belgia, care se afla in topul tarilor cu cel mai bun sistem educational din Europa.

In primul rand si in afara se fac activitati extra-curiculare, mult mai multe decat la noi, dar nu sunt toate puse intr-o saptamana sunt raspandite pe parcursul zilelor din anul scolar. Si adunate la un loc sunt mai multe decat o saptamana. Iar la ei nu se poate lua scutirea de la medic cum se ia la noi. Acolo daca nu esti bolnav pe bune, te duci la scoala. In al doilea rand numarul de ore la ei pe saptamana in liceu daca nu ma insel, este cam acelasi ca si la noi 32 – 33 de ore. Deci nu au mai putine ore decat noi. Si chiar si acolo te invata tot ceea ce se invata si la noi in functie de profilul ales (mate, chimie, fizica, limbi straine etc). Ei au insa profilurile un pic altfel, dar per total este cam acelasi lucru ca si la noi. Cel mai bun profil este ceea ce poate fi comparat la noi cu realul, apoi urmatorul este cel teoretic ceva care este intre stiintele sociale si filologia la noi, apoi este un profil practic/tehnic pentru electricieni, tehnicieni etc si da si aici se invata teorie, dar e imbinata cu practica si apoi artele.

Cat despre faptul ca exista patru ani de liceu si ca voiau sa faca cinci, in Belgia sunt sase ani de liceu. Si in total sunt 12 ani de scoala.
Problema la noi este faptul ca se preda prea mult, prea repede de profesori prost pregatiti. In afara copiii au mai mult timp sa se axeze pe lucrurile de baza, iar apoi in facultate ajung sa faca chestii mai avansate. Chimia organica de la noi este la nivelul chimiei organice predate la Universitatea de Medicina (in cazul profilului Biochmie) de aici. Un copil de 15 ani nu va intelege asa ceva, mai ales daca profesorul scrie rezolvarea pe tabla si nu stie sa explice cum trebuie. Iar asta nu ne face mai destepti sau mai avansati, avand in vedere ca majoritatea copiilor nu vor pricepe asa ceva. Ci ne indeamna sa tocim niste formule pe care nu le intelegem, pentru ca nu avem o baza bine stabilita si explicata. Si din cauza asta uitam tot ce am invatat imediat dupa test.

Si da, din pacate in tara se poate invata singur. Insa, aici nu poti. La noi in tara la multe materii te duci la scoala bou si te intorci vaca. (Scuzati expresia). Poti ramane bou si stand acasa. Aici profesorul da informatii in plus, explicatii pe care nu le gasesti in carti si de care ai nevoie pentru examen. Aici profesorul chiar te ajuta sa intelegi si te ajuta sa exersezi sa iti descoperi greseli chiar si in cazul lucrurilor pe care crezi ca le-ai inteles.

Cat despre vacante nu va plangeti, in Belgia vacanta de vara incepe pe 1 iulie si se termina pe 1 septembrie. In cursul anului au o singura saptamana de vacanta in plus pe care noi nu o avem in toamna. In rest au la fel ca si noi doua saptamani de Craciun, o saptamana la inceputul primaverii (echivalenta vacantei noastre intersemestriale), o saptamana de Pasti si zece zile libere care sunt sarbatori nationale si vacanta de vara care dureaza precum am spus si mai sus, doua luni.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

De curiozitate, in ce localitate din Belgia stai?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Leuven.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Ca tare! big grin Asta inseamna ca stii olandeza happy
Cum e cu olandeza? Cat iti ia sa inveti chestiile de baza? E mai cu mult grea ca engleza?

Nu de alta, dar eu visez ca intr-o zi sa ma mut si eu in Olanda.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt plecata de cateva luni din tara, deci momentan sunt doar la nivelul intermediar. laughing
Este foarte grea, insa depinde cat de mult timp iti vei dedica invatand-o. Daca te axezi numai pe studii si pe limba o inveti intr-un an la cursurile intensive. Eu momentan nu am un an de cand stau aici. Daca incepi sa lucrezi si nu prea ai timp sa inveti iti ia mai mult.
Dar este mult mai grea ca engleza, din pacate. Nu stiu singur daca o poti invata foarte usor, sunt mult exceptii, multe reguli ciudate, iar ordinea cuvintelor este foarte dubioasa. Plus ca folosesc mai putine cuvinte decat noi. Cred ca iti trebuie cu siguranta un manual bun daca vrei sa o inveti singur. Insa, individual nu stiu exact cat iti ia ca sa inveti chestiile de baza. Primul meu nivel a durat sase saptamani (iar aici te invata chestiile cele mai de baza), dar eu fac cursurile intensive. Daca as fi luat cursurile normale mi-ar fi luat 12 saptamani. Asa ca vezi si tu, individual, fara cursuri chiar depinde de la persoana la persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie imi pare bine.
Imi iau o scutire si am doua saptamani de vacanta laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La fel si eu. big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer nu cred ca e asa de rau cum ziceti voi. Exista si avantaje.e adevarat ca este luata din vacanta de vara dar e ca si cum am avea 2 saptamani de vacanta de pasti! Si depinde la ce scoala /liceu invatati.De exemplu eu in sapt altfel ma duc la film si in excursie cu colegii de clasa plus de la alte clasa. E ca o saptaman de recreeatie. Daca nu vrei sa te duci saptamana aia iti iei o scutire de la medic si ai 2 sapt de vacanta(cel putin asa mai fac unii).Mie mi se pare o idee ok, mai ales ca daca nu exista saptamana altfel aveam decat o saptamana de vacanta de paste, e adevarat ca este luata din vacanta de vara dar din aia avem destulahappy Pentru cei care o sa dea bacul cred ca ii ajuta saptamana asta, mai au timp sa invete. Nu stiu..asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca suntserios are dreptate.Depinde la ce liceu inveti tu.In unele scoli/licee chiar se ia in serios treaba asta cu saptamna altfel si sunt tot felul de activitatii interesante pe care profesorii seriosi chiar le fac.De exemplu prof de psihologie face un fel de curs pentru indrumarea elevului de a-si alege meseria etc...adica activitati pe care nu le-ai face in mod normal sau s-ar plati. Unele chiar sunt interesante, acum depinde de fiecare persoana.Tu ar trebui sa invinovatesti sistemul de invatamant romanesc si nu ideea de 'Saptamana altfel'. Totusi eu cred ca incepem sa ne imbunatatim cat de cat happy Oricum degeaba spui ca la noi se face mult si prost.La noi chiar se invata calumea.e adevarat ca mult dar nici nu se compara matematica noastra cu ce fac aia prin strainatate(la noi se face mai intensiv)

| BlackAndWhite1 a răspuns:

E aiurea ca ne-a luat o saptamana din vacanta de vara dar scopul saptamanii altfel este sa mai facem si alte activitati la scoala decat orele normale. trebuie sa ne mai distingem un pic. mie pana acum mi-a placut ideea saptamanii altfel pentru ca mi-am cunoscut si colegii si profesorii mai bine. bafta

| verona123 a răspuns:

Eu cred ca ne tinea o saptamana in plus din vacanta de vara si fara saptamana altfel. Eu cred ca e cea mai tare saptamana de la scoala... nu facem ore mergem in excursii si cam asa ceva e o saptamana de relaxare ...si dupa aceea urmeaza vacanta. Ce poate fii mai tare! bucurate de aceea saptamana....nu o sa vezi ce folos are decat dupa ce o pierzi....asa ca profita de ea

| ShaormelValoaros a răspuns:

Salut! Parerea mea deaprea aceasta saptamana altfel e una rea. Decat sa ne cheme la scoala mai bine ne faceau 2 saptamani de vacanta.

| Simion_Nicoleta_2001 a răspuns:

E o mare porcărie săptămâna altfel...mai bine aveam 2 săptămâni de vacanţă big grin