| alibama a întrebat:

Este normal ca icoanele sa fie scoase din clase si Religia sa devina optionala?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

DA! Religia este o optiune personala a unui adult! Degeaba ii bagi unui copil tot felul de basme in cap cand este mic, la varsta adulta va hotari singur in ce crede!
Icoanele- sunt considerate idoli- in Biblie-... scrie sa nu iti faci chip cioplit a nici unei asemanari din apa, pamant... cer...
Pana la urma Forta Suprema are alta infatisare, nimeni nu stie care, cum arata...asa ca... de ce sa ne inchinam aiurea?

16 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu zic ca asa ar trebui, poate nu toti copii au inclinatii catre religie.De exemplu profesorul meu de la liceu mereu abereaza si ne tine intr-un stres total cu ascultari si teste.eu zic ca religia, muzica si desenul ar trebui scoase din programa si sa fie facute optionale doar pentru aceea care au talent si inclinatii catre ele.

assiris
| assiris a răspuns:

Grea intrebare si cred ca niciodata nu se va putea lua o hotarire care sa multumeasca pe toata lumea. Eu il am pe Dumnezeu in suflet si nu este neaparat necesar sa ma afisez in public si sa transform totul intr-o fatarnicie.

carla
| carla a răspuns:

Mi se pare normal sa fie optionala. Fiecare copil va opta daca vrea sa mearga la ora de religie sau nu. Gandeste-te ca, sunt copii de religii diferite care poate nu vor sa asculte versiunea ortodoxa. Cine crede in D-zeu pur si simplu crede. Asta nu se invata la scoala, doar se simte.

| leluc a răspuns:

Din punctul meu de vedere este normal. Educatia religioasa se face si in familie, iar credinta nu se invata.

| monicaclaudia a răspuns:

Depinde am de zis ceva incontrar pin si aici ( din pacate.
Sa intimplat ca multi parinti care sunt musulmani in italia au vrut ca sa dea jos crucifixul din clasa (( dar eu zis scuze noi la ei in tara cind mergem sa vizitam trebuie sa stam dupa legile lor. Eu zic atunci de ce cind unu emigreaza in alta tara cu o alta cultura religie nu respecta regulile acelei tzari si asta ma refer la toti (( imigrati?
E ca si cum ati veni voi acasa la mine si m-ati obliga de a schimba aredamentul. Eh acasa la mine fac ce vreau (.
Cit despre icoane eu zic de ce trebuie indepartate din clase? noi am crescut cu ele si nu cred ca cineva nea impus ca sa credem in ceva ce noi nu am considerat drept.
Pt mine e o porcarie deoarece suntem intr-o tara libera si fiecare poate crede in ceea ce doreste, si ora de religie la o adica nu prea multi o considera nici macar cind eu eram la scoala dar ce e rau in a avea un pic de frica? in ceva ce nimeni nu poate explica sau contradice ca exista?

| lost.in.rain a răspuns:

Copiii primesc o educatie in materie de religie in primul rand de la parinti. Cum se procedeaza daca intr-o clasa sunt copii de religii diferite? De obicei, cei care sunt altceva decat ortodocsi sunt marginalizati. As opta ca Religia sa devina o materie optionala, iar despre icoane in clasa...nu stiu ce sa zic... Pe vremea mea nu aveam icoane in clasa...

| valentin_6918 a răspuns:

Cu siguranta, NU este normal.
Actuala propunere mediatica atat de raspandita voit sau nu, de a neglija latura spirituala, pura si frumoasa, credinta si traditia noastra romaneasca este total imbecila, cu tot respectul pentru papusarii care trag sforile mai sus amintite.
Romania trece printr-o faza de depersonalizare, iar occidentul aduce pe langa lucrurile bune, o abordare total superficiala, insipida, din care nu avem nimic bun de invatat. Propunerea de a ne privi ca pe simple coincidente biomecanice, intr-o haituire permanenta a materiei, indiferent de forma ei nu ma incanta, nicidecum.
Scuze, insa "civilizarea" asta la care se refera, vine de la niste oameni departe de a fi atins perfectiunea, pe niciun plan. Economic, se demonstreaza acum cat de subred e sistemul lor. Emotional? Sa fim seriosi, Germania si Danemarca conduc in topul sinuciderilor din depresie. Spiritual? Bate vantul! E absurd sa iti platesti pacatele in bani, si la asta s-a ajuns acum in occident.
Ce repere au romanii? Pai au reperul suprem, pe Dumnezeu, in forma sa crestin-ortodoxa - Isus Hristos. A rezistat perioadei de ateism fortat a comunistilor, va rezista oricum si acestor vremuri de ratacire in cautarea reperelor optime. Ce valori avem noi? Stefan cel Mare, Mircea cel Batran, Eminescu, Brancusi, Iorga, Eliade, Tutea, etc... A fost vreunul care sa nu il poarte pe Dumnezeu? Dumnezeu are forme diferite, pentru ca se gaseste in orice forma, de la firul de praf pana la padurile seculare sau Calea Lactee. Il poti gasi, e adevarat in orice forma. Dar forma noastra, a acestui pamant pe care ne-am nascut, este cea crestin-ortodoxa. Icoanele sunt pentru noi, cei derutati, dovada ca drumul drept e prin preajma. De ce am abandona si ultimele indicatoare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o idee buna dupa parerea mea ca la ora de religie sa se vorbeasca despre toate religiile...sa i se explice copilului ce si cum ca mai departe sa isi aleaga...si ar fi bine si pentru cultura generala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ISTORIA RELIGIILOR AR FI UN SUBIECT TARE INTERESANT SI CARE TINE DE CULTURA GENERALA, IN SCHIMB RELIGIA IMPLICA OBLIGATIA COPILULUI LA ASIMILAREA UNEI MATERII CARE INFLUENTEAZA IN GANDIRE SI COMPORTAMENT SI NU MEREU ESTE "ADOPTATA" DE FAMILIE.IN CELE MAI MULTECAZURI COPILUL VINE CU EXEMPLE"LA SCOALA NE-A INVATAT CA DUMNEZEU E CEL CARE! INTR-O FAMILIE PARINTII SUNT CEI "CARE" HOTARASC NORMELE SI EDUCATIA, IN ALTE MULTE CAZURI, IN CARE SE PRACTICA O ALTA RELIGIE DECAT CEA CRESTIN ORTODOXA, ISLAMISMUL SAU CATOLICISMUL, ORELE DE RELIGIE NU ISI AU ROSTUL.REPET,ISTORIA RELIGIILOR CA OBIECT STUDIAT IN SCOALA AR DUCE LA LARGIREA CUNOSTINTELOR DESPRE RELIGII IN GENERAL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal ca religia să nu respecte DREPTATEA SOCIALĂ şi implicit DEMNITATEA umană?

| torra a răspuns:

Suntem un stat laic cu un invatamant de tip laic. Ar trebui predata istoria religiilor iar parintii care vor sa-si educe copii sa ii invete singuri sau sa ii duca la cursuri speciale.

| ceda a răspuns:

La ce norme de conduita ne am putea raporta daca nu la cele din religie? si asa majoritatea,, emanciparilor,, au venit din occident, si aici ma refer la travestitii, homosexualii care se inmultesc pe zi ce trece si isi afirma fara jena orientarea sexuala. o fi normal? asa a lasat Dumnezeu lumea?
macar atunci cand se studiaza religia in scoala pastram normele crestine si ne ghidam dupa ele.de a lungul istoriei cei mai luminati oameni sau ghidat dupa aceste reguli. o fi rau caci si noi continuam?

| castamate a răspuns:

Sunt de acord cu tot ce a scris " zazu1972"... Bravo!

| Nela_37 a răspuns:

Icoanele nu deranjeaza pe nimeni asa ca nu vad de ce le-ar scoate. Sunt bune acolo pentru ca se simt si copii protejati.

| stef42 a răspuns:

Nu este normal ca icoanele sa fie in clase. Fiecare are dreptul de a se ruga la ce doreste asa ca fiecare poate sa-si ia in portofel icoana.

| vecinadeblog a răspuns:

Da! Vorbesc de scolile publice, nu ale diferitelor biserici, care pot pune orice insemne pe banii lor. Si este normal sa se studieze teoria evolutiei la biologie!