| 123qwerty a întrebat:

Hei! E recomandat daca termini facultatea de medicina in Romania sa faci rezidentiatul in alta tara? Sunt la noi medici buni care sunt in stare sa te indrume?

1 răspuns:
| MeForeverAlone a răspuns:

Scuze că îți răspund fără să fiu specializată în așa ceva, dar voiam să-ți dau un mic sfat:
Dacă poți, fă rezidențiatul în altă țară. Eventual lucrează acolo. E mult mai bine decât la noi în țară. Am auzit de la fată care a vrut să devină procuror că a făcut facultatea în România și și-a dat seama pe parcursul facultății că e foarte greu să ajungă cineva la noi în țară și munca o va omorî cu totul. Așa că a făcut masteratul în Anglia sau în America, nu mai știu sigur și acum îi merge foarte bine, e foarte apreciată pentru ceea ce face și îi place ceea ce face. e doar sfatul meu. Dacă ai posibilități, mergi în altă țară și studiază acolo. Niciodată nu vei fi foarte respectat/respectată în țara ta.
Baftă oricum!