| asdfghjkldodo a întrebat:

Hei lume! happy Pentru cei de a VIII a care dau maine examen la Limba si literatura romana. ce credeti ca se va da? la prima compunere ma refer. cred ca fabula sau pastel dar nu am de unde stii. credeti ca sunteti pregatiti? cam pe ce ati pus accent la invatat?

Răspuns Câştigător
| Simina1619 a răspuns:

Pai la simulare a dat din cate imi amintesc caracterizarea unui personaj sau ceva de genul.

Asa ca eu cred ca prima compunere va fi din genul epic (basm, schita, nuvela etc.). Daca da genul epic, cred ca va fi
ori ca caracterizezi un personaj (lucru ce a fost dat deja)
sau sa demonstrezi ca apartine genului epic
sau ca e basm, nuvela schita etc

Daca iti da genul liric...
sa iti exprimi opinia in leg cu semnificatia titlului
sa spui ca apartine genului liric
sa spui mesajul textului.

La a doua compunere cred ca din nou va fi ceva un pic mai personal. Adica o intamplare de la un muzeu
un oras vizitat
poate ceva legat de prietenie

Oricum, tine minte faptul ca a doua compunere se leaga in mare masura de la textul de la sub 2. Asa ca te poti inspira putin si de acolo.

In rest cred ca sti ce se va da.

Succes. Sper sa fie usor happy

11 răspunsuri:
| Roses a răspuns:

Eu sper sa pice rezumatul sau apartenenta la genul liric, sunt cele mai simple. oh go on Basmul s-a dat anul trecut, dar poate va pica si anul asta, dar nu sunt sigura pentru ca s-a mai dat si acum 2 ani. Dar o sa fie bine. Daca inveti, nu prea ai de ce sa iti faci griji. big grin

| LovellyAngel a răspuns (pentru Roses):

Basmul a picat doi ani la rand la Evaluarea Nationala. Poate pica orice, subiectele sunt trase la sorti maine dimineata! Desi am indoieli in privinta nuvele si a schitei.

| Roses a răspuns (pentru LovellyAngel):

Dar daca pica rezumatul, va fi chiar simplu. big grin

| LovellyAngel a răspuns (pentru Roses):

Si daca este un profesor caruia nu ii place ce au scris, iti poate da ce punctaj vrea el, fara sa fie tras la raspundere. Tu poti merita 10 puncte sa spunem, dar lui nu ii place si iti da 6 puncte, de exemplu. In schimb, la argumentare daca spui trasaturile si totusi nu le explici bine, tot iti va da un punctaj. Rezumatul e chiar greu, daca pica un text cu multe cuvinte populare/ neologismem/ arhaisme si cu o actiune incalcita.

| Roses a răspuns (pentru LovellyAngel):

Nu cred ca va da un text care sa aiba cuvinte nestiute de elevi. Daca da un text dificil, e vina celui care a propus fragmentul. Fie ce o fi, numai sa vina o data examenul, ca sa scap de el. big grin

| LovellyAngel a răspuns (pentru Roses):

Exact. Multa bafta :*

| WarriorInReserve a răspuns:

Hai bă dacă şi la caterinca aia de examen de clasa a VIII-a aveţi aşa mare stres...

| asdfghjkldodo explică (pentru WarriorInReserve):

Ca parca tu nu ai avut la randul tau... si daca nu trebuie sa intelegi ca sunt persoane care sunt mai emotionate. happy

| asdfghjkldodo explică:

A fost chiar foarte usor, de-ar da Domnul sa fie asa usor si la mate...

| crystyano0 a răspuns:

Buna accent am pus pe compuneri pentru ca sunt aproape 50%din nota in mare parte desprea semnificatia titlului, demonstrarea ca apartine genului epic\liric... Sper ca ti-am fost de ajutor si bafta la examen!

| rosa2480 a răspuns:

Buna! Da asa este probabil ca la prima compunere va fi fabula sau pastel.Dar eu m-am axat mai mult pe sintaxa frazei happy