| MălinaSophy a întrebat:

Eu sunt din Constanta, intru in toamna clasa a 8-a...Stiti si voi capacitate,examene, probe de aptitudini.Bun ideea este ca as vrea sa intru la liceul de pedagogie Constantin Bratescu care este de altfel si colegiu happy As vrea pe profil vocational.Educator/invatator si vreau sa stiu:Media cu care se intra,Ce probe dau, la ce materii voi da bac-ul.Va rog sa raspundeti la toate mai ales la medie...Multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!

Vezi toate detaliile la linkul :
http://www.google.ro/......http?/url

Vezi şi Metodologia ( cu modul de calcul a mediilor ) la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

Din 2015 trebuie să iei MINIM 5 la Evaluarea Naţională ( la Română şi la Matematică ).

Calculul mediei de admitere va fi ( cel mai probabil ) acelaşi cu cel de anul acesta :)

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Pedagogic" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi :
* Matematică - la specializarea "Învaţator - educatoare"
* Istorie - la celelalte specializări!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

1 răspuns: