| DeDiiDeDii a întrebat:

O sa trec direct la subiect. Vreau dupa terminarea liceului,sa aplic la o Universitate din S.U.A, sunt la terminare de clasa a IX-a. Ce pot sa zic? Am cam dat-o in bara cu notele anul acesta, dar in ultimele 2 luni, m-am gandit bine si sunt hotarata sa plec dupa ce termin.Iar asta imi da motivatie ca din clasa 10 incolo sa iau cartea pe bune in brate si sa invat mult mai bine ca in acest an,avand in vedere ca sunt la profil Socio-Umane(Stiinte Sociale).

De invatamantul roman ce pot sa zic? Nu imi place deloc. Poate pentru ca baza se pune pe teorie, memorare si nu pe practica, cel putin in liceu meu(sunt doua locale la distanta de 2 km,localul A e dotat cu laboratoare,pe cand locaul B,cel in care sunt eu,nu este dotat,si se pune accent mai mult pe teorie si e greut asa). Si chiar daca e greu sa ajungi in alta tare,cum ar fi America(S.u.a),se merita, cel putin fata de invatamantul romanesc, e mai bine. Deci as vrea sa stiu ce domenii se pot aplica la o Universitate din afara. Si daca imi strica viitorul vis american(care va deveni realitate) notele din clasa a IX-a. Termin cu 7.80(slab,am dat-o rau in bara, eu care eram de 9). Daca ma apuc bine de invatat din clasa a-X-a, pana la terminare clasei a -XII-a si luarea bac-ului cu 8 si ceva, pot ajunge sa studiez in S.U.A? Financiar stau "binisor".

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu contează notele, ci contează ce ai tu în cap. Bac-ul contează.

| Tollo a răspuns:

Mhm mai vezi tu pana atunci, daca ai o familie bogata poate ai sanse

| DeDiiDeDii explică (pentru Tollo):

Am si specificat "am o situatie financiara "bunicica" nu perfecta".

| Tollo a răspuns (pentru DeDiiDeDii):

Scoala acolo este aproximativ 20000 USD (17000)euro,iar in Romania fiind gratis nu stiu de ce ai alege sa mergi dincolo doar pentru o facultate, dupa facultate nu poti ramane acolo oricum, mai bine ai urma aici o facultate buna si te-ai face dorit de ei fiind bun la ceea ce faci... facultate