| DarkBladeVegan a întrebat:

big grin Sunt in clasa VI si nu am inteles:
Scaderea fractiilor cu numitor diferit.Am observat ca se procedeeaza afland N.C (numitor comun).Dar nu sunt sigur.
Daca ma ajucati va dau o fundita cat desertul Sahara! big grin big grin big grin

Răspuns Câştigător
| YepYoio a răspuns:

Buna.pai. Trebuie sa aduci la numitorul com( adică sa amplifici ) dacă nu ai înțeles indicațiile mele caută explicații pe site-ul fracții.ro. BAFTA!

| DarkBladeVegan explică (pentru YepYoio):

Mersi happy

| DarkBladeVegan explică (pentru DarkBladeVegan):

Cum iti dau funda? Azi imi facui cont rolling on the floor)))?!

3 răspunsuri:
| Ea_Andre_2000_byBq a răspuns:

Deciiii aduci la acelasi numitor ..adica amplifici fractiile astfel incat sa obtii acelasi numitor si poti afla prin cel mai mic multiplu comun