| christina94 a întrebat:

Imi puteti spune cateva diferente dintre accentul britanic si cel american? Care este cel mai simplu de invatat?
Mersic :*

7 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Accentul ţi-l faci singură. Uită-te la filmele Mach Point şi la The king's speech să vezi ce frumos e accentul britanic faţă de cel american.

| MartinLutherKing a răspuns:

Pai in primul rand, Engleza Britanica se diferentiaza foarte usor de cea Americana.
1. Engleza Britanica:in engl. britanica acel "r" de la sfarsitul cuvintelor nu se pronunta,la absolut orice cuvant care se termina in "r".Ex:nightmare. la nightmare nu mai pronuntam naitmear, ci pronuntam naitmea.Ia litera "t" nu se mai pronunta doar "t" de la tata, ci se pronunta cu "t" de la teapa sau tap.

2. Engleza Americana: In engl. americana se pronunta mai mult litera "r" foarte accentuata fata de britanica unde nu se pronunta "r" acolo unde se poate.

Stiu ca este greu de inteles si explicat...numai ca nu am cum sa explic in scris. Sper ca te-am ajutat. fundita :X!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat sa fac diferentierea dintre cele doua accente, multumita unui profesor excelent...tot ce trebuie sa faci este sa nu mai pronunti ''r''-ul daca folosesti accentul britanic si doar sa accentuezi unele vocale...De exemplu : WATER - Uata(r --usor pronuntat) in UK, Uather in America.

| MartinLutherKing a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo,foarte bun raspuns, asa am capatat si eu accent britanic.Si mai mult il prefer pe acesta decat pe cel american.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MartinLutherKing):

Da, cel putin in aceasta privinta, accentul britanic e mai ''dulce'' happy

| MartinLutherKing a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,asa este

| BaiatulAnonim a răspuns:

Accentul britanic e ceva mai grav, cuvintele se pronunta mai apasat, suna interesant si amuzant in acelasi timp. Accentul american e cel mai simplu de imitat, pur si simplu vorbesti engleza natural, fara sa chinui sunetele prin gura. Totusi sunt si accente mai ciudatele si la americani(cum ar fi cel texan). In scoala se stiudiaza engleza britanica, eu la scoala invat sa vorbesc ca cei din UK. In mare, accentul american e mai usor de imitat decat cel britanic happy