| RuxiKasandra a întrebat:

La BAC romana, profil real, primul subiect subpunctul 4 unde trebuia sa scriem una dintre temele discutiei celor doi, daca am scris ca "una dintre temele pe care ce-i doi o dezbateau este cea in care Ruxandra l-a visat pe Serbat...". Este corect? O sa mi se puncteze macar jumatate?

6 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Trebuia sa scrii tema textului nu tema pe care o dezbateau personajele.
O zi buna.

| RuxiKasandra explică (pentru alexs99):

Serios? Atunci de ce in cerinta spunea tema conversatiei si nu tema textului? In plus la exemplele din barem scrie "De exemplu iubirea" ceea ce inseama ca mai existau si alte teme. Nici macar nu scria "tema iubirii". O zi buna laughing

| Deliadelias a răspuns:

Nu...visul este un motiv, nu o tema. Tema iubirii era bun.

| Omori a răspuns:

E vorba de tema textului, nu tema pe care o dezbateau ei(dupa cum te-ai exprimat). Prin tema nu faci referinta la o actiune, ci la ideea generala a textului.De exemplu iubirea, natura, moartea.

| RuxiKasandra explică (pentru Omori):

Cerinta era: mentioneaza o tema a conversatiei dintre cele doua personaje happy deci era una dintre temele conversatiei, nu scria tema textului happy eu am scris ca vorbeau despre visul pe care ea l-a avut, ce nu e bine?

| Omori a răspuns (pentru RuxiKasandra):

Intreg textul era o conversatie daca vrei sa o iei asa.laughing
Ce voiam sa spun e ca este posibil sa-ti scada pentru exprimare.Suna putin aiurea sa spui "una din teme este cea in care Ruxandra l-a visat pe Serban".Dar da, tema visului e ok, din cate am inteles se accepta si asta.