| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa faci o a doua facultate?

Răspuns Câştigător
| nirocino a răspuns:

Merită să mai faci o facultate în două cazuri:
1. Dacă te ajută în activitatea pe care o desfăşori.
2. Dacă faci asta din pasiune pentru domeniul respectiv.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii sunt farieri sa te tina pe banii lor, de ce nu?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Unii muncesc in timpul facultatii si nu stau pe banii parintilor laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati din ei? 1%?
Chiar si aia primesc ajutor, ca nu pot muncii 8 re/zi, maia les daca sunt la curs de zi, asa ca, parintii tot platesc chirie, mancare, transport sau examene.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca n-ai altceva de facut si vrei sa inveti in continuu, sigur.

| peperonies a răspuns:

Nu merita sa o faci nici pe prima.

| CleanHeart a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da merita. Mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu-ti place prima pe care ai facut-o si consideri ca nu poti profesa, merita. Altfel, nu vad sensul, mai bine aprofundezi cunostintele in domeniul in care esti licentiat.

| Alexul99 a răspuns:

Aa, altul care vrea sa isi inceapa viata la 30 de ani rolling on the floor faci cum vrei, dar mie mi se pare ridicol.

| anonim_4396 explică (pentru Alexul99):

Ridicol?

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ii asculta. Alexul99 e batut in cap cand spune "altul care vrea sa isi inceapa viata la 30 de ani". Profesoara mea care ne preda specialitatea "mecanica auto/ motoare" are 3 facultati si e batrana. Ba chiar una dintre ele a facut-o cand se apropia de 50 de ani iar acum are in jur de 60 daca imi aduc aminte bine. O doamna de treaba si respectata daca ma intrebi pe mine. Mai demult in generala gandeam si eu la fel ca domnul "Alexul99" si spuneam ca imi irosesc viata pe bancile scolii insa nu e chiar asa. Viata ti-o traiesti in continuare numai ca faci si o scoala pentru a ajunge cineva. El gandeste ca "smecherii" aia de termina o profesionala asa in sila la 18 ani iar mai apoi se duc in strainatate si isi rup spatele pe santiere si slugaresc pentru 1000de euro pe luna care si asa se impart in mare parte platind chiria si mancarea unde stau ei.

| anonim_4396 explică (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Mie mi se pare ca oricum invatam toata viata, nu poti sa zici ca daca termini o facultate, gata, stii totul, in continuare inveti in domeniul respectiv, facultatea iti pune doar bazele. :/ Si mie mi s-a parut ciudat comentariul, ca eu nu simt ca nu am inceput sa-mi traiesc viata doar pentru ca inca fac scoala

| Alexul99 a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Daca vrei sa ramai in Romania nimeni nu te-a oprit. dar e jalnic cand cu 2 facultati castigi sub 2.000 de lei, iar unul care face o munca minima si are abia o profesionala asa cum ai spus tu ajunge si la 3.000 de euro pe afara happy si nu isi rupe oasele neaparat, sunteti voi spalati pe creier.

| Legion7X a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Toate se fac devreme facultăți, însurătoare etc.
Degeaba mai faci tu facultate la 50 de ani dacă nu bați fierul cât este cald, ai o familie, copii, servici, probleme etc
ori te prezinți decât la examene
tu fiind bâtă
probabil doamna de 50 de ani sa plitisit stând prin casă
sau nu avea grija zilei de mâine.
Apoi după ce a terminat facultatea a mai trecut un doi, trei ani până până a găsit post.
apoi ce a zis în sfârșit am găsit și eu un servici calumea!
Eu știu că trebuie să ai ambiție, dar problema este că dacă nu realizezi că un lucru nu este destul de util la timp trece viața aiurea încercând să-l obții în ani lăsând deoparte alte lucruri mai importante aici mă refer la facultăți.
Deci cine se scoală de dimineță departe ajunge dar dacă te scoli la 11 târziu ajungi.

Răspuns utilizator avertizat
| Laur014 a răspuns:

Nu...uneori nici o facultate nu se mai merita sa faci. Diplome pe banda, absolventi pe banda iar locuri de munca nu sau locuri de munca pe la KFC sau MC Donalds cu studii superioare.Depinde de noroc, de cunostinte...dar personal, din experienta mea acumulata de-a lungul vietii, iti spun ca nu merita.

| RM94 a răspuns:

Depinde ce motive ai ca sa faci si a doua facultate. Daca faci sa zicem facultatea de drept si apoi faci facultatea de medicina poti lucra si ca avocat si ca medic in acelasi timp? Gen ziua esti avocat si noaptea chirurg de garda, atunci, da fa-le pe amandoua. Altfel consumi banii si timpul aiurea. Stiu o persoana care are facultate si lucreaza ca vanzatoare, dar stiu alta persiana care tot cu o singura facultate este director de banca. Sa stii ca depinde si de noroc.

| Wyse a răspuns:

Daca tu ai ambitie si vrei de ce nu

| SunsetAway a răspuns:

E un articol pe aici:
https://www.piticigratis.com/......i-licenta/
E unul dintre preferatele mele.
N-ai nevoie sa arunci cu banii in burtile unora ca sa "studiezi".
Eu care sunt ITist iti spun ca facultatea e total inutila, inclusiv diploma (care e mai mult o formalitate pentru scutire de impozit si nimic altceva). Am invatat mai multe individual decat m-ar fi invatat vreodata vreo facultate, mai ales intr-un domeniu in continua expansiune. Si inca invat zilnic pana o sa crap.
Deci daca vrei sa studiezi sa stii ca pomparea de bani in facultati nu e o solutie, ci o pierdere de timp.