| TheTimeKiller a întrebat:

Mi-e greu sa retin timpurile in engleza. Voi cum ati reusit? Le-ati grupat cumva, le-ati memorat mecanic? Faza e ca nu inteleg ...ati putea sa-mi dati cum se traduc in romana? Adica present simple e chivalent cu prezentul in romana ..etc. Nu stiu daca ajuta asta cu ceva.dar poate inteleg mai bine.

2 răspunsuri:
| SoriSorina a răspuns:

Poti incerca sa inveti timpurile dupa rima. laughing Gen: fly-flew, draw-drew

| TheTimeKiller explică (pentru SoriSorina):

Alea nu sunt timpuri, sunt verbe neregulate si le stiu (majoritatea) am 3 pagini A4 pline cu d-astea.
Eu spun de gramatica verbelor, present simple/continous, past perfect simple/continuous etc. Cred ca va trebuii sa-mi gasesc pe cineva cu care sa vorbesc pe internet si sa am toate astea in fata si sa stie ca ma ajuta sa vorbesc. Insa cred ca voi face asta tocmai in vacanta de iarna, acum nu am timp sa stau prea mult la PC. Iti multumesc totusi de raspuns, desi nu are legatura cu intrebarea.