| anonim_4396 a întrebat:

Ok...am innebunit. in primul rand am umplu TPU de intrebarile mele despre liceu, profesii meserii. Vreau la mate-info dar nu stiu info + ca sunt f buna la romana dar nu poti ajunge multe in viata cu romana, a sa ca m-am gandit sa merg la avocatura dar imi trebuie multe pile si relatii si... ajung de unde am plecat.(pfff). Imi plac toate si nimic. Bine de fapt informatica si istoria nu imi prea plac. Sunt varza, nu stiu ce profesie sa aleg si ce profil. Voi ce ziceti? Ce as putea sa aleg? (nu spuneti ce imi place, pentru ca nu stiu ce imi place stiu doar ce nu imi place)

9 răspunsuri:
| Fineness a răspuns:

Cineva a zis asa:,, In viata, 99%facem ce e nevoie, iar 1% ce ne dorim''.
Mai intai, la materiile care nu-ti plac, incearca sa te gandesti si sa gasesti motivul pentru care nu-ti plac.
Istoria este extrem de frumoasa daca lasi frau liber imaginatiei si gasesti rolul sau:acela de a nu repeta greselile pe care le-au facut stramosii nostri.
Iar informatica,ei bine,e grea,e adevarat, dar nu si imposibil,plus ca salariul este imens.
Sfatul meu este sa te documentezi, sa le ceri parerea profilor sau parintilor,iar in final, sa iei decizia corecta cu liceul la care vrei sa mergi,liceu unde sa te simti bine si sa nu ai (aproape)nicio urma de regret.
So,nu liceul conteaza de fapt, ci facultatea, iar daca vrei cu adevarat sa faci ceva(avocatura, cu relatii etc), nu abandona visul si lupta.
Bafta!
PS:La orice profil, vei ajunge sa dai bacul la romana la acelasi nivel cu toti.
PPS:Citeste asta:http://www.roportal.ro/......ge__st__10

Răspuns utilizator avertizat
| Vickyy a răspuns:

In primul rand informatica nu o stii, o inveti.Ea nu este o materie in care inveti elementele calculatorului.Inveti algoritmi,programare, etc... Nu e grea, mie una imi place (sunt in a 9-a ).Da,e adevarat,cu filologia nu ajungi mare lucru,ai putine posibilitati.Te-as indruma spre mate-info, sau stiinte,daca iti plac. Plus ca la mate-info, romana tot faci, pana in a 12a,don't worry. Esti nesigura pe tine,te inteleg, si eu am trecut prin asta, dar ai incredere in tine.Du-te la mate-info, crede-ma ca vei avea de castigat. Si inca ceva : la profil de mate-info n-ai decat o ora de istorie pe saptamana, la filo ai 2 sau 3. .winking

Răspuns utilizator avertizat
| Cracra a răspuns:

Spam spam spam

| anonim_4396 explică (pentru Cracra):

Dc e spam?