| mmarian206 a întrebat:

Pot fi exmatriculat din sc dc spun cuiva sa nu se mai ia de cineva altfel il bat dc se mai ia de acea persoana

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de exmatriculare si de clasa in care esti acum. Conform ROFUIP, citez:
"ART. 126
(1) Exmatricularea constă în eliminarea, până la sfârşitul anului şcolar, a elevului din unitatea de învăţământ în care acesta a fost înscris.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere în anul următor în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
b) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp."
Ultimul tip de exmatriculare se aplica doar celor din cl.XI-XII.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fii exmatriculat pentru atata, s-ar putea sa-ti aplice alta sanctiune disciplinara.
De asemenea respectivul ti-ar putea face plangere penala pentru amenintare.

| mmarian206 explică (pentru Ioandelasal):

Dar dc as fi exmatriculat mai pot sa ma duc la alta sc?

| mmarian206 explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu dc sunt in cl IX? si dc as fi exmatriculat până la sfârşitul anului şcolar nu pot sa ma duc la alta sc (adica sa ma transfer )

| Ioandelasal a răspuns (pentru mmarian206):

Tu nu stii ce inseamna exmatriculare?
Sigur ca nu te poti transfera, va trebui sa astepti pana anul scolar viitor, 2015-2016. Reciteste alin.1 al prevederii pe care ti-am citat-o.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mmarian206):

Depinde de exmatriculare si de clasa in care esti acum. Conform ROFUIP, citez:
"ART. 126
(1) Exmatricularea constă în eliminarea, până la sfârşitul anului şcolar, a elevului din unitatea de învăţământ în care acesta a fost înscris.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere în anul următor în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
b) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp."
Ultimul tip de exmatriculare se aplica doar celor din cl.XI-XII.