| ManAndrei123 a întrebat:

RASPUNS RAPID! Daca am un volum egal cu 1dm si vreau sa am valoarea in centimetri, imi puteti spune si mie cum fac! RASPUNS RAPID! DAU FUNDA :*

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Răspunsul Isabellei este incorect.
Unitățile de volum nu se exprimă în unități liniare de lungime.
Ele se exprimă în unități „cubice".
Pentru că... ce este un cub?
Este o corp (pătrat la origine)de forma unui...ZAR (ca să mă exprim cît mai
pe înțelegerea ta)
Acest corp are trei dimensiuni.
O lungime, o înălțime și o grosime.
Dacă latura pătratului este 1dm (liniar), aria unei fețe va fi 1 x 1, adică 1dm(pătrat), notat cu un 2( mai mic) în dreapta lui „dm".
Deci, reține! Ariile (suprafețele ) se exprimă în unități la pătrat.
Relația dintre multipli și submultipli este din sută în sută.
Mai exact, 1 dm pătrat = cu 100 cm pătrați ( adică 10 x 10 ).
Apoi, pentru a afla volumul cubului, vom înmulți aria ( 100) cu grosimea ( 1dm, adică 10 cm).
Și vom afla că volumul unui cub cu latura de 1 dm ( adică 10 cm) este de 1.000 cm „cubi", de data aceasta.
Deci, toate volumele se exprimă în unități la cub și se notează cu un mic 3 sus în dreapta lui „dm".
Toate unitățile de volum cresc și descresc din mie în mie.
Ca un exemplu: 1 dm cub are 1.000 de cm cubi = 1.000.000 (1 milion)de milimetri cubi (1. 000x1.000).
1 m cub = 1.000 dm cubi = 1.000.000 de cm cubi = 1.000.000.000 (miliard ) de mm cubi.
Adică, într-un metru cub ( adică un zar care are latura de 1m), intră 1 miliard de cubulețe cu latura de 1mm.
Acest cubuleț cu latura de 1mm cub este aproximativ egal cu un cristal de zahăr tos.
Cu alte cuvinte, într-o cutie cu latura de 1m intră 1 miliard de fire de zahăr.
Sau, imaginează-ți un bazin ( o piscină ) cu latura de 10m( 1 dam).
Dacă vom înmulți miliardul cu 1.000 vom obține 1.000.000.000.000, adică un TRILION de cristale de zahăr.
Cam asta e!

1 răspuns:
| IsabellaTanase a răspuns:

1 dm= 10 cm
este ca un fel de scara
km
hm
dam
m
dm
cm
mm
cand cobori o treapta faci x10 iar cand urci faci :10