| Andrew_7943 a întrebat:

Salul tuturor ce inseamna pentru voi "graiul"? Daca se poate, mai detailat decit in dex big grinbig grinbig grin FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SmileFreedom a răspuns:

Un grai este o subdiviziune a unui dialect al unei limbi, de obicei având o arie de răspândire redusă. Între diferitele graiuri ale unei limbi există o inteligibilitate, diferenţele fiind deseori doar de vocabular sau pronunţie.

Graiurile se obţin atunci când unitatea unei limbi este întreruptă (de obicei din motive politice), dar nu pentru îndeajuns de mult timp pentru a se forma dialecte diferite.Glasul,vocea.
Succes mult!