| TheBlackLion a întrebat:

Salut,
as dori sa stiu cum este la profilul,, REAL" m-ai exact Matematica-Informatica INTENSIV INFORMATICA!, nu intensiv bilingv. Vreau sa stiu ce ore se fac, la ce dau tezele si la ce dau bacalaureatul.
P.S. Vreau sa raspunda doar ce-i care sunt/au fost/sau stiu cum este la Mate-Info INTENSIV INFORMATICA!

Răspuns Câştigător
| 1cristian1990 a răspuns:

Eu am fost la Mate - Info! Ideea este ca atunci cand trebuia sa ma inscriu la facultate toata lumea se axa pe profilul acesta pentru ca intrau cei mai destepti cu medii mari! Tu trebuie sa te gandesti de acuma unde vrei sa mergi la facultate daca continui pe un profil real sau uman? Nu conteaza la ce esti media de la bac e aceiasi la toti, la fel intram la o facultate, doar ca unii nu dau matematica, daca iti este dificil la mate, nu te baga la Mate-Info, daca te descurci cu informatica si cu matematica, baga-te o sa te ajute la facultate!

| TheBlackLion explică (pentru 1cristian1990):

Nu ma deranjeaza faptul ca m-am inscris la Mate-Info, pentru ca matematica nu este o materie de care sa fugi, este o materie ca oricare alta doar ca aici se lucreaza cu logica, nu este ca si romana, biologia sau alte materii. Mi-e unu imi comvine ca am intrat la Mate-Info, doar ca vreau sa fiu sigur ca dupa terminarea liceului pot sa intru la facultate si sa studiez dreptul sau managementul. Nu vreau sa ma trezesc ca dupa terminarea liceului, din vina profilului acesta sa nu pot studia la facultate una dintre cele doua.

| 1cristian1990 a răspuns (pentru TheBlackLion):

Linistit, dupa ce termini liceul, poti intra unde vrei tu! Media de la bac e aceiasi pentru toti! Sunt facultati care intr-adevar iti cer media de la o anumita materie si daca nu ai dat din materia rspectiva, eventual dai un test pentru a intra la facultatea respectiva! De exemplu: Nu poti intra la o facultate de istorie cu media de la geografie! Dar ce tine de management sau drept oricine poate intra nu conteaza la ce a fost in liceu!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Matematică-informatică" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

În plus, mai dai şi Atestatul la Informatică...

Toate cele bune.

| 1cristian1990 a răspuns:

Liceu**