| AlexandruRobertAlex a întrebat:

Incep facultatea si trebuie sa aleg o limba straina. Am de ales intre franceza, engleza si germana. (Politehnica Timisoara, Facultatea de Mecanica, specializare: Ingineria Autovehiculelor

Engleza stiu deja destul bine. Intrebarea mea este: daca ma bag la germana, incep de la zero sau profesorul ma ia de la un nivel mediu?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Limba asta straina nu o sa țină decât un semestru laughing
In general la facultăți tehnice limba straina o faci ca sa înveți termenii tehnici, nu te ia nimeni de la 0 practic, dar cum a fost cazul meu când am făcut franceza și am avut colegi care nu știau o boaba, profesoara nu a putut sa își facă materia așa cum trebuia și pana la urma am început sa învățam cifre, legume, fructe, chestii de baza laughing
Deci nu știu cum o sa fie și la tine, cum o sa considere profesorul sa facă in alea maxim 8-10 ore din semestru, dar eu te sfătuiesc sa alegi engleza. Adică asta as alege eu.

| AlexandruRobertAlex explică (pentru Bondarel99):

Daca ma baga germana si observ ca nu e de mine, ma pot transfera in timpul semestrului la engleza? laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru AlexandruRobertAlex):

Nu ai cum, alegi la inceput la ce curs te inscrii. Dar nu vad ce ar putea fi asa rau, ca doar sunt cateva ore si pana la urma tot o sa aveti note mari.