| anonim_4396 a întrebat:

Am asa niste emotii! crying La anul intru in clasa a 7-a si am o groaza de intrebari.
Este grea? Chimia cum va fi? Dar civica? Ce invatam la istorie? E greu la biologie? La mate? La romana? Atatea intrebari...

FUNDA LA CEL MAI BUN RASPUNS.

A da.... Voua cum vi s-a parut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu tocmai am trecut in clasa a 8-a si cred ca iti pot spune cate ceva.
Deci la chimie conteaza mai mult profesorul daca stie sa va faca sa intelegeti dar trebuie sa inveti si tu tabelul periodic al elementelor (nu tot, ci vreo 20 de elemete parca happy )
Civica... la mine a fost usor in toti anii (a 6-a si a 7-a laughing ) pentru ca profesorul nu se chinuia sa ne asculte ci mai mult faceam sa zicem niste activitati in grup happy
La istorie din cate imi amintesc invatam de perioada 1800-1960 CRED. Nu prea stiu la istorie ca nu prea ne asculta deci nici nu prea invatamwinking
La biologie dupa parerea mea a fost un dezastru. Multe denumiri ciudate, dar profesorul nu era aspru, din fericire happy
La matematica o sa invatati pe la sfarsitul semestrului intai (cred) radicalii, care nu sunt greu de invatat. Adica nu o sa va trebuiasca de obicei cat face sa zicem radical din 3, 5 ci mai mult invatati descompunerea lor
De exemplu radical din 20 e 2 radical din 5, dar mai bine nu incep sa iti explic ca nu sunt bun la explicat happy
La romana... cam haotic cu profesoara noastra. Nu ne verifica temele, nimeni nu prea si le facea si nici nu mai stiu ce am invatat in a 7-a laughing

Iar clasa a 7-a, mie mi s-a parut destul de usoara, dar eu pricep mai rapid si nu am avut nicio problema happy

11 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Clasa a 7-a este la fel ca si a 6-a. Nu este nimic diferit doar ca ai o noua materie in plus. Nu ai de ce sa te temi fiindca tot asa este si intr-a 6-a happy Mie pe vremea mea mi s-a parut faina si a fost fara diferente.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Clasa a 7-a NU este grea; stai să vezi cum va fi în clasa a 8-a;)

Vezi Programa ( în vigoare ) la linkul :
http://programe.ise.ro/Actuale/Programeinvigoare.aspx
( Secţiunea "Gimnaziu" )

Toate cele bune!

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Clasa a-7-a este ca orice clasa.Un fel de clasa a-5-a, putin mai greu. Daca inveti e super ok.Cum a fost cu fizica? Asa va fi si cu chimia, o materie noua, dar nu imposibila.Vei face tot algebra si geometrie.Bilogia nu va fi grea, va fi mai interesanta decat in clasa a-6-a.Romanaa nu e grea, daca te-ai descurcat in clasa a-6-a, te vei descurca si acum.Civica nu e grea, un fel de istorie. Bafta! Acum, bucura-te de vacanta, nu mai e mult, cand vei ajunge la scoala, vei vedea, e ca un nou inceput. happy

| nlko a răspuns:

Buna!
Deci de unde sa incep...
Chimia- mi s-a parut cea mai logica materie, primele lectii sunt putin plictisitoare, dar de la atom devine interesant... Totul e sa ai un profesor bun.
Civica- nu ai mult de invatat, sunt lectii despre puterile din stat, grupuri sociale, mass-media etc.
La istorie inveti despre primul si al doilea război mondial, curente artistice etc.
Biologia- Anatomia, cea mai interesantă parte, mai ales la inceput cu sistemul nervos, dar e putin mai greu.
Romana- baza o pui in clasa a5a, deci acum vor fi doar niște informații in plus.
In concluzie, e o clasa la fel ca si celelalte... Mie mi s-a părut mai grea din cauza fizicii. Oricum, bucurate de a7 a ca in a8a dai examen. happy

| anonimspecial a răspuns:

Chill out, pune intrebarea din nou pe 13 septembriewinking
Eu tot in clasa a 7-a trec si nu imi fac griji, daca invat o sa fie totul bine. E vacanta! Nu te mai gandi la scoala

Răspuns utilizator avertizat
| OohAnamaria a răspuns:

Buna! Clasa a VII-a mi s-a parut foarte usoara si frumoasa.Chimia de a VII-a mi s-a parut foarte faina.Trebuie sa o iei in serios, adica sa inveti ora de ora si sa fii atenta.Nu e grea.Este foarte usoara, numai sa-ti placa.Eu am avut o profesoara care m-ai mereu ne dadea extemporale(dar nu am luat niciodata mau putin de 10). Civica mi s-a parut plictisitoare, dar m-a ajutat sa inteleg unele lucruri.Iti recomand totusi sa o iei in seama.Biologia e frumoasa, invata fiecare lectie pentru ca o sa te ajute.Matematica de-a VII-a mi s-a parut cea mai faina.Invata teorie(,, Fara teorie in matematica nu se poate face nimic''[cred ca asa era]-profesoara de mate ne batea la cap cu asta) si fa multe exercitii.Nu e grea.Mie mi-a placut si imi place romana.Iti recomand acelasi sfat ca la mate.
Nu stiu cum li s-a parut altora, dar mie chiar mi-a placut clasa a VII-a.A trecut repede si nu a fost,, grea'' cum spuneau altii.
Iti doresc un an super, iar daca mai vrei detalii sau mai ai intrebari te ajut cu mare placere

| TheSniperSinon a răspuns:

Aceeasi intrebare mi-o pun si eu si mi se raspunde "Nu e greu daca inveti" sau "Clasa a 7-a este mai grea decat restul"

| rose345 a răspuns:

Se spune ca in clasa a saptea este cea mai grea materie, dar, dupa parerea mea, nu este adevarat. Daca inveti, totul este usor! Si eu aveam emotii, dar am terminat perfect. Chimia este foarte frumoasa. Inveti despre elemente chimice( sodiu, hidrogen, oxigen), formule chimice, ecuatii chimice...
Civica este asemanatoare istoriei, dar prezinta mai mult omul, grupurile sociale. Lectiile la istorie sunt scurte si usoare.
La biologie inveti despre anatomia corpului uman.
La matematica si la romana recapitulezi, dar adugi si alte chestii: mai multe teoreme sau mai multe tipuri de parti de vorbire.

| anonim_4396 explică (pentru rose345):

Eu credeam ca clasa a 7-a e cea mai grea clasa, dar fiecare cu parerile lui laughing

| SD_Bianca_2000 a răspuns:

Nu este asa de grea, depinde de pregatirea din clasa a 6-a. Civica este chiar foarte frumoasa, nu este asa de multa materie si este interesanta. La istorie imi amintesc ca am invatat despre cele 2 razboaie mondiale.mie mi-a placut acest an deoarece sunt foarte interesata despre nazism(in special holocaust). La biologie este anatomia corpului uman. Seamana mult cu ce ai invatat in clasa a 6-a despre animale. Iar la romana o sa fie ceva mai multa materie la gramatica dar partea de literatura este foarte interesanta. Cam atat. Multa bafta in clasa a 7-a!