| mihaiio3 a întrebat:

imi spune si mie cineva ce trebuie sa invat pentru examenul la romana care il am maine? va roog eu de exemplu acum invat schita, basmul, nuvela si genul liric ce trebuie sa mai stiu in mare? Funda

Răspuns Câştigător
| Varzar_Raul_1999 a răspuns:

Salut. Si eu am examen maine si stiu sigur ca ne da din: schita, basm, nuvela, fabula, gen liric/epic, descriere artistica, pastel, text literar/ nonliterar. Fundita?

1 răspuns:
| Tutuianu_Razvan_1999 a răspuns:

Valorile morfologice, functiile sintactice ( la tot )
ce marcheaza virgula, ce marcheaza cratima, punctele de suspensie
mesajul
semnificatia titlului
caracterizare personaje
subiectiva. predicativa, atributiva, cd, ct, cm, cl si cz( sper ca intelegi )
cu astea cred ca poti lua 9 +