| Axel22 a întrebat:

Maine dau test la mate din intervale, va rog ziceti-mi cum se rezolva repede!

Sunt exercitii de tipul asta: A= {x E R | 2 < 3 }

Ceva de genu, intelegeti voi, zivceti-mi repede pls!

6 răspunsuri:
| AnnnaMarrria a răspuns:

Pai uite...ai ca de exemplu:
A={xER| |2x-3

| AnnnaMarrria a răspuns:

Pff m-am chinuit o gramada sa explic si nu apare raspunsul compleet straight face iti voi lasa mesaj privat care sper sa apara

| Ciumica a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

La fel si eu, nu este raspunsul complet dat de mine. Raport!

| Ciumica a răspuns:

Poate te referi la ex. de genul " A={x E R/ x > a}", deoarece principiul acestor exercitii este determinarea valorilor lui x ce se afla in multimea numerelor reale (R).
No sa mai pun partea cu "x E R", deoarece e folosita des multimea R, astfel iti dau niste exemple dupa slash.
x>a = (rezolvare) (a,+infinit)
x sau < decat a, se folosesc paranteze rotunde, deoarece intra numerele precizate de la (a,+infinit) sau invers, dar nu si numarul "a"
x>sau= decat a = [a,+infinit)
x

| Ciumica a răspuns:

Uita-te la mesaje.

| H50 a răspuns:

Intrebarea pusa de tine: A={x E R | 2 < 3 } este gresita, deoarece daca sunt 2 termeni cunoscuti, trebuie sa fie despartiti de un "X" pentru a evidentia de fel de paranteza punem, iar daca este doar un termen cunoscut, al doilea este "X".
Intervalele sunt foarte simple. Daca ai semul mai mic/mare sau egal, pui paranteza dreapta"[ ]", daca ai semnul mai mic/mare pui paranteza rotunda "( )".
Paranteza dreapta arata ca intervalul isi are incluse si capetele. De exemplu: A={x E R | 1