| anonim_4396 a întrebat:

Salutare dragi utilizatori, vad ca am o problema mare la care mi-ati putea da o labuta de ajutor!
Sunt un baiat foarte rusinos, sunt foarte afectat e parerea altora, nu stiu ce sa fac! Imi e frica sa reprosez celui rau imi e frica de tot!

Daca aveti un suflet mare imi puteti raspunde caci nu pot gasi in alta parte ajutor si ma gandeam ca aici sunt alti mai mari si poate stiti cu ce sa ma ajutati!
Daca nu vreti sa raspundeti, lasati-ma in pace!

Răspuns Câştigător
| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Frate stai liniștit nu mai pune la inima nici la suflet așa oamenii care îți vrea răul ție ei uită de fiecare dată că el este sus și îi vede îi aude îi știe cine sunt ei cu Adevărat. Tu nu mai pune la inimă nici la sufleul așa oamenii au răutate în ei au ură în ei au lăcomie în ei au invidie frate în ei nu poți opri așa oamenii nici tu nici eu da El poate El există și vede și aude și știe cine ce este cine cine este cu Adevărat îi știe pe fiecare în parte din ei tu nu te mai necăji nu mai pune la inima nici la suflet nu te mai necăji El se ocupă el are grija de așa oamenii el știe ce face ai sa vezi toți oamenii care se bucur la suferința ta toți oamenii pe care se bucură când ai o belea pe Cap toți oamenii care îți doresc rău vei vedea cu ochi tăi. iar cine minte un numele lui cine îl ia la mișto și face glume pe seama lui și vorbește în numele de rău crede-mă nu-ți dorești sa ști ce se întâmplă cu așa oamenii stai departe de oamenii care caută scandal stai departe de oamenii care cauta cerata stai departe de omul invidios stai departe de omul lacom stai departe de omul care pune bani pe primul loc înainte la la orice și ori și cine ei nu sunt oamenii și nici omenii nu ai sa vezi de la ei crede-mă frate nu te mint cu nimic Dumnezeu mieste martor la Absolut tot am întâlnit fel și fel de oamenii în viata asta și îți spun sincer din toată inima și tot sufletul pe lumea asta vor fi mulți care îți vor vrea rău chair și aproapele tău de lângă tine eu le-am trăit si pe asta pe lumea asta... am trăit... nu-ți poți închipui ce au văzut ochi ăștia ce au auzit urechile astea da știam știam eram sigur ca el ma iubește cu Adevărat și este lângă mine și ma ridicat de fiecare dată de fiecare data când am căzut el era colo și ma ridicat și mi-a fost alături și era colo când eu i-am cerut din toată inima sa ma ajute puțin dacă poate el exist frate și crede-mă ca îți dă o așa puterea ca nu o poți definit nu o poți explica în cuvinte nu o poți scrie nicăieri ieri ai încredere cu Adevărat în el când ai un necaz când ai ceva pe inima când ai ceva pe suflet eu deja te vede el deja te știe el deja îți aude inima și sufletul cu țipă de durere în tine cerei ajutorul și ai sa vezi cu ochi tăi si o să-ți dai seama mai bine atuncia frate el doar el este Adevărul pe lumea asta nimeni și nimic altcineva ai să întâlnești fel și fel de oamenii ai sa vezi care vor fi în potriva lui vor face mișto de ei iar ăla este semnul să-ți dai seama ca ești în locul greșit cine face mișto de el cine îl ia în ras cine îl vorbește de rău cine cine minte în numele lui cine face rău prin numele lui și îi bat jocoreste numele lui crede-mă... nu vor putea plătit nu vor putea sa facă nimic. El este Adevărul el poate să-ți fie un prieten Adevărată pe lumea asta el poa să-ți fie un tată Adevărată pe lumea asta el poa să-ți fie o mama pe lumea asta el poa să-ți fie totul dacă ai încredere cu Adevărat în el ai îl iubești cu Adevărat din toată inima ta si tot Sufletul tău.

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot să te ajut. Cum accesezi Internetul? Telefon, tabletă, PC?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pc

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ai un PC, contactează-mă cu mesaj privat TPU sau cu o felicitare și rezolvăm.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ok dar nu pot caci nu iti pot trimite nici o felicitare si nici un mesaj. Scuze dar as vrea tare sa vad raspunsul tau aici in public, poate mai ajuti prin acest raspuns pe cineva cu o asemenea problema

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Timiditatea nu se rezolvă citind un răspuns sau o carte. Trebuie să colaborăm. Dacă nu poți, e treaba ta.

| Mosotti a răspuns:

Nu se poate sti aici ce sa faci, singurul loc unde poti rezolva este la psiholog, in alta parte nu poti.
Oricine ti-ar zice si ce ti-ar zice, tu tot asa ai sa faci ca pana acum.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma starui sa ma indepartez de homofobi care injura in zadar, nu chiar pun, uneori ma abtin

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai liniștit, ca și doar homofobii înjură, sunt și foarte mulți pisdofobi care nu au alt argument decât înjurătura. Ignoră-i și tu pe ei.

| anonim_4396 explică (pentru MihaiSpeedster):

Rar se gasesc oameni seriosi ca tine si 1997onur aici pe TPU. Ma bucur ca vorbesc cu romanii happy

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Frate ești bine?(

| anonim_4396 explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Nu tare, aici un idiot m-a injuratsad sa mori in accident rutier, ai viata trista si parintii tai sunt idioti ca te-au facut etc.) nu ii pot reprosa caci m-i-a dat ignor si am stres de la asta

| anonim_4396 explică (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Eu ma gandeam poate ma ajutati sa uit de asta dar mai bine merg la psiholog. Scuze de deranj

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai liniștit nu mai deranjat cu nimic eu sunt aicia fratele meu.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate stai liniștit nu mai pune la inima nici la suflet așa oamenii care îți vrea răul ție ei uită de fiecare dată că el este sus și îi vede îi aude îi știe cine sunt ei cu Adevărat. Tu nu mai pune la inimă nici la sufleul așa oamenii au răutate în ei au ură în ei au lăcomie în ei au invidie frate în ei nu poți opri așa oamenii nici tu nici eu da El poate El există și vede și aude și știe cine ce este cine cine este cu Adevărat îi știe pe fiecare în parte din ei tu nu te mai necăji nu mai pune la inima nici la suflet nu te mai necăji El se ocupă el are grija de așa oamenii el știe ce face ai sa vezi toți oamenii care se bucur la suferința ta toți oamenii pe care se bucură când ai o belea pe Cap toți oamenii care îți doresc rău vei vedea cu ochi tăi. iar cine minte un numele lui cine îl ia la mișto și face glume pe seama lui și vorbește în numele de rău crede-mă nu-ți dorești sa ști ce se întâmplă cu așa oamenii stai departe de oamenii care caută scandal stai departe de oamenii care cauta cerata stai departe de omul invidios stai departe de omul lacom stai departe de omul care pune bani pe primul loc înainte la la orice și ori și cine ei nu sunt oamenii și nici omenii nu ai sa vezi de la ei crede-mă frate nu te mint cu nimic Dumnezeu mieste martor la Absolut tot am întâlnit fel și fel de oamenii în viata asta și îți spun sincer din toată inima și tot sufletul pe lumea asta vor fi mulți care îți vor vrea rău chair și aproapele tău de lângă tine eu le-am trăit si pe asta pe lumea asta... am trăit... nu-ți poți închipui ce au văzut ochi ăștia ce au auzit urechile astea da știam știam eram sigur ca el ma iubește cu Adevărat și este lângă mine și ma ridicat de fiecare dată de fiecare data când am căzut el era colo și ma ridicat și mi-a fost alături și era colo când eu i-am cerut din toată inima sa ma ajute puțin dacă poate el exist frate și crede-mă ca îți dă o așa puterea ca nu o poți definit nu o poți explica în cuvinte nu o poți scrie nicăieri ieri ai încredere cu Adevărat în el când ai un necaz când ai ceva pe inima când ai ceva pe suflet eu deja te vede el deja te știe el deja îți aude inima și sufletul cu țipă de durere în tine cerei ajutorul și ai sa vezi cu ochi tăi si o să-ți dai seama mai bine atuncia frate el doar el este Adevărul pe lumea asta nimeni și nimic altcineva ai să întâlnești fel și fel de oamenii ai sa vezi care vor fi în potriva lui vor face mișto de ei iar ăla este semnul să-ți dai seama ca ești în locul greșit cine face mișto de el cine îl ia în ras cine îl vorbește de rău cine cine minte în numele lui cine face rău prin numele lui și îi bat jocoreste numele lui crede-mă... nu vor putea plătit nu vor putea sa facă nimic. El este Adevărul el poate să-ți fie un prieten Adevărată pe lumea asta el poa să-ți fie un tată Adevărată pe lumea asta el poa să-ți fie o mama pe lumea asta el poa să-ți fie totul dacă ai încredere cu Adevărat în el ai îl iubești cu Adevărat din toată inima ta si tot Sufletul tău.

| NisipLaMare a răspuns:

Salut,
La Şcoli si Licee se creeaza tot timpul grupuleţe baieti si fete care rad pe seama altora, dar si sunt si grupuri cu respect, poti asculta parerile "bune" a unor prieteni cum ar fi :"poate sa iti schimbi freza sau hainele adidasii nuneaparat de firma"
Mergi la un masaj sa te relaxezi, mergi la pescuit, alearga la un curs de Atletism sau mergi la inot de performanta cum gasesti la stadionul Lia Manoliu sau in alta parte. Descarca stresul intr-un sport te poate face mai bun.Invata la scoala/Liceu/Facultate totul o sa ai nevoie de un job.La un job la birou sau pe teren se pune accentul pe ceea ce ai invatat si si dintoate astea poti dovedii ţie si altora ca nu exista cuvantul "timid", "rusions".
De exemplu cand esti la pescuit si prinzi pestele nu fi "rusinos" sa-l scoti din carlig si asa cum ai facut asta faci totul