| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, aceasta problema ma da peste cap, si anume problema mea e ca sunt prea afectat de parerea altora, parerile rele ma deranjeaza tare si chiar ma fac sa cred ca sunt in felul in care ma numit persoana, am aceasta problema de foarte mult timp si nu stiu cum sa scap de ea, cred ca ma puteti ajuta cu ceva si voi.
Daca nu vreti sa raspundeti, lasati intrebarea, nu vreau cearta, raspunsuri complete si cu folos va rog din suflet!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu poti sa scapi de problema, asta este felul tau de a fi si cu asta ramai, obisnuieste-te asa.
Aia cu "nu are sens sa te mai int parerea altora", e aiurea, ca oricum tu simti altceva chiar daca constient vrei sa nu mai fie asa.

| OldSoul a răspuns:

Lumea isi formeaza o parere fie ca vrei, fie ca nu, de ce sa te autolimitezi atat timp cat nu poti controla parerea celorlalti?
Tot odata, majoritatea persoanelor isi formeaza si-si pastreaza parerea pentru ei, nu o sa si-o exprime fata de tine, deci de ce sa te ascunzi?
Pana si simplul fapt ca te limitezi de frica parerilor celorlalte persoane poate influenta celelalte persoane sa-si creeze o parere proasta despre tine, banuind ca ai ceva de ascuns, sau ca esti prefacut.

| halogen001 a răspuns:

De obicei e greu de cunoscut un om și de aceea părerile altora sunt de cele mai multe ori greșite și subiective, bazate pe necunoaștere și nu trebuie luate în considerare. Dacă facem tot timpul ce trebuie și ce e mai bine, părerile oamenilor se schimbă. Deci soluția e să facem ce e bine și ce trebuie tot timpul indiferent de părerile altora, iar dacă un om are o părere greșită, dacă e un om cinstit și corect în timp își va schimba părerea, iar dacă nu poate vedea lucrurile așa cum sunt, atunci e problema lui și nu ai ce să faci mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Multumesc si tie happy

| Brizbriz a răspuns:

Nu stiu, chestiile care te ating, te ating, si mie mi se intampla sa vad FOARTE unilateral... ultima oara m-am enervat rau si am pus la suflet niste review-uri pe cinemagia la un film care mie chiar mi-a placut, si nu am putut sa las de la mine cu toate ca era evident ca ala nu a inteles nimic din film, si mult mai clar ca nu percepea deloc ideea pe care era bazat filmul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspundeti corect si va dau funda! OBLIGATORIU, sunt nevoit sa va o dau!

| Mihai0101 a răspuns:

Nu trebuie sa iei in serios si sa crezi tot ce spun unii oameni.
Oameni spun lucruri eronate/gresite si din frustrare si din necunostinta.
Ba alti au impresia ca le stiu pe toate si ca ei au inventat gaura la covrig!
Trebuie sa ai mai multa incredere in tine si sa nu te subestimezi la fiecare vorba aiurea spusa de oricine aruncata aiurea in tranvai.

| anonim_4396 explică (pentru Mihai0101):

Multumesc mult!

| alex13763636 a răspuns:

Pai dacă te tot temi ce spune nu stiu cine o sa înnebunești mai bine încearcă sa te expui cât mai mult poate te obișnuiești și nu te mai doare de ce spun ceilalți poate