| andreiush25 a întrebat:

Salutare...
Imi poate spune cineva cu experienta o parere despre Facultatea de Limbi Straine? Am auzit numai vorbe rele si mi s-a spus ca invatatul e un chin acolo. Mai ales la sectia Filologie unde vreau sa dau.mi s-a zis ca este foarte mult de citit si in zadar...iar examenele sunt multe.

Alte pareri? :/

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Intr-adevar iesi profesor daca simtia cest lucru.
Din pacate meseria de profesor nu este apreciata in tara asta,
Cand am fost in Japonia am fost uimit sa vad ca regele se apleaca doar in fata profesorului, deoarece ei sunt baza unei socetatii sad
Sa revin la oile mele...
Intr-adevar ar fi mai utila,, traducere si interpretare".
Este mai de viitor, si puteti parasi tara.
Pentru inceput ar fi mai buna.
Dar totodata depinde ce simtiti dumneavoastra, adica pe ce drum veti hotara.
Dar nici meseria de profesor nu trebuie exclusa, daca ajungeti un profesor academician este foarte bine si frumos. (parerea mea)

3 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

La toate facultatiile care se respecta o sa fie mult de citit si multe examene, asa se asigura ca doar cei care merita si care stiu ce trebuie, promoveaza.
Facultatea de limbi straine e inutila, parerea mea.In "criza" de azi,ca si intotdeauna,cei mai apreciati au fost cei care stiu sa faca ceva cu mainile Doctori,Ingineri etc.
Stiintele economice,limbile,administrarea,stiinte politice etc sunt inutile.
Eu as zice ca daca vreti o facultate care sa aiba si cautare sa-ti alegi una dintre cele care chiar te invata ceva (medicina,inginerie,drept etc).
Tu trebuie sa intelegi un lucru,acum,sarcina ta e sa inveti,asta e lucrul tau,si crede-ma,e mai placut sa citesti/inveti decat sa stai cu orele LA ORICE LUCRU.
Nu in ultimul rand,trebuie sa tii minte, ca toate facultatile au mult de invatat si multe examene, dar cele mai "grele" te lasa cu ceva in minte, si ceva de facut, care sa-ti aduca un venit.

Sper ca te-am ajutat tongue
Ceau tongue

| Okkultist a răspuns:

O verisoara este la aceasta facultate.
Am intrebat-o si eu acelasi lucru...
Pentru a te descurca trebuie sa stii cat de cat engleza bineanteles.
Gradul de dificultate difera de la om la om, ia a invatat repede si nu vad de ce tu nu ai face la fel daca te ti de treaba.
Sa fim seriosi, nu poate fi mai grea decat cea de medicina.
Nu sunt neaparat examene, sunt diversificate si nu ar fi asa de multe.
Trebue sa fi cu invatatul la zi.
Este greu cand ne gandim la,, limbi straine", dar este o facultate ce te poate ajuta in viitor, mai ales in socetatea asta de astazi...
Nu este un chin, nu este adevarat.
Si tocmai, la Filologie este cel mai usor.
Trebue sa fi atent, asta este tot.
Sper ca te-am ajutat, asta in urma informatiilor prezentate de tine.
O zi frumoasa!

| andreiush25 explică (pentru Okkultist):

Da dar. daca stam sa ne gandim bine ...Se merita filologia asa tare? Din filologie iesi profesor... Traducere si Interpretare este cea mai utila sectie dupa parerea mea

| Okkultist a răspuns (pentru andreiush25):

Intr-adevar iesi profesor daca simtia cest lucru.
Din pacate meseria de profesor nu este apreciata in tara asta,
Cand am fost in Japonia am fost uimit sa vad ca regele se apleaca doar in fata profesorului, deoarece ei sunt baza unei socetatii sad
Sa revin la oile mele...
Intr-adevar ar fi mai utila,, traducere si interpretare".
Este mai de viitor, si puteti parasi tara.
Pentru inceput ar fi mai buna.
Dar totodata depinde ce simtiti dumneavoastra, adica pe ce drum veti hotara.
Dar nici meseria de profesor nu trebuie exclusa, daca ajungeti un profesor academician este foarte bine si frumos. (parerea mea)