| LoveYou7784 a întrebat:

Sunt corigenta la mate. Adica imi mai trebuie un 7 ca sa imi iasa media. Maine dau test din ecuatii. Va rog, imi puteti da un exemplu de ecuatie si sa-mi explicati cum se face? Va rog mult. Dau Funda! :*

5 răspunsuri:
| alserban25 a răspuns:

E(x)= a ori x la puterea 2 + b ori x + c
Aceasta se cheama ecuatie de grad 2. Ea are descompunerea a(x-x1((x-x2), unde x1 si x2 sunt radacini cu formula -b+-radical din b patrat - 4ac totul supra 2a. Graficul ecuatiei de gradul al doilea este o parabola. Intrebari? Stai totusi sa-ti dau si dau si un exemplu - x patrat + 2x + 1. Acesta este chiar un binom la patrat si se poate aplica formula (x+1) la patrat. (x-1) la puterea 2 este xpatrat -2x +1

| RomanescuRare?2000 a răspuns:

De care grad? (asta daca esti in a VIII-a)

| LoveYou7784 explică (pentru RomanescuRare?2000):

Sunt clasa a7a si am invatat gradul 1 si gradul 2

| Monica_Andreea_2001 a răspuns:

-Cand ai 2 numere si nu ai niciun semn intre ele se face operatia de inmultire
22x=22·x
-Cand treci numarul dupa egal trebuie sa-l treci cu semn schimbat
x·2=4x=4sad-2)x=2

Astfel minus devine plus
-Plus devine minus
-Inmultit devine impartit
-impartit devine inmultit
Fiind in a7a ai invatat nr. reale.Pe langa semnul de sus pe care trebuie sa-l schimbi trebuie sa scrii opusul numarului.Adica:
Opusul lui 2=-2
Opusul lui -2=2
2+x=8x=8sad-2)(am scris opusul semnului si opusul nr. daca trec peste egal)
x la a doua=49x=radical din 49

| alessia5158 a răspuns:

Da un clik pe "Exercitiu" din lik :http://math-pdr.com/7a3/
Iti va da explicatii in legatura cu modul de rezolvare

p.s. Vei mai gasi si alte lectii video explicate in link-ul :http://math-pdr.com/clasa7/clasa7.html