| yonutz6399 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu ma pot decide intre profilele mate-info sau stiinte ale naturii.Eu ma gandesc sa urmez medicina, dar in 4 ani, gandirea mea se poate schimba.Chiar si dupa acest examen greu si cu ponderea de 75% medie examen, eu am media de intrare la liceu 9.30.Ma descurc la mate destul de bine(9-10), dar nu prea imi place, informatica da.Nu prea ma pot decide.As aprecia niste pareri!

7 răspunsuri:
| valeeExpress a răspuns:

Hey! Si eu am terminat clasa a 8-a si vreau tot la stiinte, pentru medicina. Eu am media 9, 56. Esti din Bucuresti?

| yonutz6399 explică (pentru valeeExpress):

Nu, din Slatina(judetul OLT)

| valeeExpress a răspuns (pentru yonutz6399):

Ok

| miTzuliK93 a răspuns:

Atat medicina cat si informatica sunt de viitor. Dar medicina inseamna foarte, foarte, foarte multa toceala, pe cand o sa ajungi la facultate. De invatat trebuie sa inveti la orice facultate, dar nicaieri ca la medicina. Pe langa asta licenta maie si 6 ani.

Iti recomand mate-info. Aici te poti descurca si daca-ti merge mintea, nu trebuie sa inveti totul pe de rost. Fa un sacrificiu si du-te la mate-info, invatand matematica in continuare, si ai sa vezi ce implinit ai sa fii cand vei termina liceul.

| ShoFan a răspuns:

Recent s-au adăugat niște specializări care au bază de medicină dar se folosește informatica. Un fel de proiectare informatică pentru aparate medicale și din-astea. Doar că în România această meserie nu este de viitor, fiindcă este prea nouă. În străinătate este foarte căutată.
Dacă ai posibilități de plecare la facultate în afară, merită să mergi pe științe acum, la liceu, și după să te orientezi prin afară pentru facultate.

| nutellasicobreala a răspuns:

Ai putea sa alegi profilul de stiinte ale naturii pentru ca daca vrei sa devii doctor trebuie sa stii foarte bine aceste trei materii : fizica, chimie si biologie.
Plus ca, in cazul in care te razgandesti asupra meseriei, cand dai la facultate ai mai multe variante de meserii decat daca ai avea in cazul in care ai face mate-info!
Si eu sunt a 8-a si tot asa oscilam intre mate-info si stiinte ale naturii...cu ajutorul prietenilor si al parintilor am reusit sa gasesc argumente pro pentru acest profil!
Mult succes si tie happy!

| Fastmanx21 a răspuns:

Sa stii ca foarte multa lume vrea la Stiinte, insa cu toata lumea aceea locurile de munca vor fii limitate iar de programatori e nevoie la multe firme din tara... Oricare ai alege trebuie facultate neaparat