| anonim_4396 a întrebat:

Sunt obligat sa plătesc daune morale avand in vedere ca sunt minor si nu am niciun venit, nici bunuri pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In incapacitatea de a platii daune morale si cheltuielile de judecata, in situatia in care esti gasit vinovat, poti face puscarie juvenila, pana la 18 ani, cand te vor transfera la cea de adulti, ca sa-ti termini pedeapsa.
Din pacate, vad ca ai dosar penal (am citit pe alt topic al tau), asta inseamna ca ai savarsit o fata grava si va trebuii sa platesti pentru ea, curand.
Am vazut ca esti complice la viol, participand pasiv (filmand sau pozand) cum colegul tau isi baga penisul in gura altuia, si apoi ai trimis mai departe poza (adica ai facut distributie de material pornografic).
Din pacate, ai 2 acuzatii grave, care de obicei nu se opersc aici, daca baiatul violat a luat atitudine, pentru ca, i-ai distrus toata reputatia si pe veci este stigmatizat si rusinat.
Din pacate, fiecare suporta consecintele faptelor sale si raspunde pentru ele, pedeapsa nefiind transmisibila.
Asadar, parintii tai nu pot platii in locul tau.

https://www.tpu.ro/......cum-2-ani/

| baru a răspuns (pentru Violleta2022):

Respect pentru raspunsul tau si pentru tine.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok, deci daca mi se va cere 10.000 de euro daune si eu nu am de unde sa plătesc, nici macar parintii mei?
Parintii mei sunt despărțiți, eu locuiesc cu tatal meu alaturi de alti 3 frati.
Cine stabilește ce daune va trebui sa platesc?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200202):

Juecatorul satbileste, in functie de cat a cerut victima
Iar 10.000 euro este o suma foarte mica. Asteapta-te la 50.000-100.000 de euro. Iar daca nu-i ai, atunci te vor pune la racoare pentru cativa ani.
Mai repet odata, pedepasa este a ta, nu a parintilor tai, ca atare, ei nu au de platit nimic!

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Daca esti judecat ca minor, atunci nu stiu foarte exact, ce, in afara de scoala de corectie
insa dupa 14 ani, daca e vorba de violenta, atunci poti fi judecat ca adult, si sa fi ars RAU!

| Andrei200202 a răspuns:

Poate o sa imi spuneti ca vor fi nevoiti parintii sa plateasca, ma gandesc ca parintii nu mai raspund legal pentru copilul lor daca a împlinit peste 14 ani, eu avand 17?