| andreeacojoc3445 a întrebat:

Dacă o persoană are de platit cuiva daune morale si nu i le plateste poate sa ii faca ceva avand in vedere faptul ca nu are nimic pe numele lui?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu are nimic executabil silit (salariu, pensie, alte venituri, bani in banci, bunuri mobile sau imobile) nu se pot lua alte masuri impotriva lui.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stiu ca poate fi urmarit 3 ani de zile dar nu stiu de la data hotararii judecatoresti, cred! Daca in curs de 3 ani are ceva pe numele lui poate fi poprit. Mai bine cauta utilizatorul Ioandelasal. Este jurist. Trimite-i o intrebare pe mesaj privat:
https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| sierra1 a răspuns:

La un momendat o să ai ceva, Dacă nu altceva atunci salariul. Se numește poprire atunci când legiuitorul îți ia din el

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca are salariu/pensie ii va opri de acolo.

| andreeacojoc3445 explică (pentru MihaiNicu23):

Si daca nu ii ia nimic se intampla ceva?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru andreeacojoc3445):

Trebuie sa aiba bunuri personale, casa, masina, telefon, masina de spalat orice e pe numele lui se poate valorifica, ii vor pune sechestru pe ele ca sa acopere daunele si i le vor lua.