| ralucaralu a întrebat:

Sunt sefa clasei a9a, m-a pus diriginta pentru ca am avut media de admitere cea mai mare.Acum nu mai sunt cea mai buna din clasa. Am impresia ca degeaba am acest rol pentru ca nimeni nu ma considera sefa clasei.Astazi diriginta a vrut sa faca o lista si a pus pe altcineva sa faca nu pe mine si am impresia ca majoritatea profesorilor fac asta. Sa renunt nu pot si intr-adevar nu prea am autoritate si nu prea stiu ce sa fac, dar vreau sa invat. Va rog ajutati-ma. Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

E greu sa schimbi mentalitatea colegilor, in clasa a 9-a, mai ales ca nici tu nu prea mai ai incredere in puterile tale.
Fie te pui pe invatat, ajungi iar prima in clasa - si atunci vb cu diriginta sa nu mai dea la altii de facut treburi, fie renunti si lasi pe altcineva - vb cu diriginta ca nu mai vrei si gata.

| Ioanaa_5834 a răspuns:

Pai invata mai bine si ai grija cum te comporti cu ceilalti, ca sa le fii sefa trebuie sa ii cunosti sa sa ii ajuti.Succes!

| Violent a răspuns:

Nu trage atentie la ceea ce spun profesorii fii tu insuti doar tu inveti pentru tine si nu pentru ei. Daca doresti sa inveti invata si nu te supara din cauza unei amarite de lista.
E o tara in care nimic nu e ce pare
Te provoc sa recunosti adevarata valoare
E vorba de putere advertising si manipuilare
Faptele nu vorbele te fac sa fii mare.

| vldidle a răspuns:

Si daca esti sefa clasei te face cumva mai desteapta sau ce?

eu in locul tau as sta in banca meawinking

lasa i pe altii sa faca laughing

| DoarImpreuna a răspuns:

Tu invata lasa chestia cu sefia. Nu te complica inutil ca iti faci dusmani. Daca poti invata da-i bataie. Nu iti dori sa ai responsabilitati profita de timpul pe care il ai.

Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact in situatia asta sunt si eu... Vorbeste cu diriga`ta sau spune`le profesorilor cand e nevoie de o lista si pune pe altcineva spune ca tu esti sefa clasei si tu trebuie sa faci listele si sa te ocupi de clasa.

Bafta! :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, ca un sef adevarat impune-ti punctul de vedere, fii mai autoritara si invata mai mult. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa profiti de anii de liceu si sa te distrezi(nu uita sa mai si inveti asa putin). cut the crap.happy

| perfectgsm a răspuns:

Parerea mea este sa te gandesti un pic si sa lasi orgoliul (de sefa) De ce acum nu mai esti cea mai buna? Ce ii face pe colegii tai sa nu te ia in serios? Tu le asculti problemele? Comunici cu ei? Sa sti ca in primul rand inveti pentru tine si nu pentru a te considera ceilalti sefa clasei. Mai bine mai tragi un pic si pui mana pe carte si cine stie poate mai tarziu o sa fi sefa cu adevarat sau poate cine stie o sa ai afacerea ta proprie. Ei ce zici nu suna mai bine asa?