| X3N0N a întrebat:

Sunt tiganii cu un ten deschis sau foarte deschis la culoare tigani?
Nu le cunosc in totalitate originile, dar din ce am inteles, tiganii provin din diferite zone ale Indiei. De altfel am inteles ca in sistemul indienilor exista anumite caste, iar tiganii ar fi provenit din cele mai joase caste, care erau batjocorite si evitate pe cat de mult posibil, de altfel un posibil motiv al migratiei acestora in vest.
Indienii in mare parte au o culoare inchisa la ten, dar totusi in zona Indiei de nord pot fi intalniti indieni care sunt deschisi la ten, dar cu siguranta nu un ten asemanator etnicilor romani.
Ceea ce ma duce cu gandul la ideea ca tiganii care au un ten deschis la culoare(si din ce am observat sunt destul de multi) nu au doar origini indiene, ci si origini europene, cel mai probabil datorita relatilor interetnice ce au avut loc de-alungul ultimilor 100-200 de ani mai cu seama.
Deci dat fiind acestea, sunt ei cu adevarat tigani? Sau a fi tigan se exprima in cultura si nu neaparat in culoarea pielii sau in rasa de care apartii? Spun asta intrucat sunt multi tigani care nu sunt cu mult diferiti de un roman obisnuit.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiganii au migrat din regiunea Indiei si Pakistanului,zona aceea a fost ocupata foarte mult timp de arieni,acesti arieni erau blonzi,roscati,cu tenul deschis si ochi albastrii sau verzi.Ei s-au amestecat cu populatia locala,care era negroida si cu timpul s-au facut destule nuante ale pielii, ale ochilor, etc.Da, exista tigani roscati cu ochi albastrii, eu am vazut foarte multi si se mandreau de originea lor.Deasemenea eu am vazut si cred ca nu numai eu, din doi tigani bruneti, negriciosi sa rezulte un copil blond si alb.Asta se datoreaza arienilor astia de ti-am zis eu.Deci retine, nu toti tiganii sunt negriciosi, de multe ori s-ar putea sa te pacalesti pe seama asta pentru ca sunt si multi romani bruneti si tuciurii.

| Ritsuko a răspuns:

E total gresit sa crezi ca oamenii care au un ten mai inchis sunt tigani, si eu am tenul mai inchis, bine nu chiar asa.Totusi in familia mea nu am avut persoane de aceasta etnie. Tiganii sunt condamnati in tara noastra la fel ca noi romanii in alte tari.Ironia sorti e ca desi ne scoatem ochii unora am ajuns sa ne intelegem mai mult sau mai putin. Daca te nasti de etnie roma nu e ca si cand ai fi ales cum si cu ce sa te nasti. Suntem cu totii oameni, mai suntem si in secolul 21 deci mai putin rasism. Daca parintii tai iti pun numele Dorel, Zamfirel sau Patrunjel ce vina ai tu?
Sa revin la prima intrebare, da, si cei cu o culoare mai deschisa care sunt tigani sunt tigani.Mai mereu vezi romance cu x si cu y. Care e problema?
Sa fi de aceasta etnie nu se rezuma la culoare, ci la cultura si traditii.
Alt exemplu de aceasta natura desi din alt domeniu este ''conflictul'' dintre ortodocsi si catolici.

| doggy123 a răspuns:

A fi tigan nu se exprima dupa culoarea pielii(doar ca in ziua de azi asa este).se exprima dupa cultura lor, obiceuri dar nu sunt cu mult diferiti de romani