| endery1 a întrebat:

Un exemplu de opera lirica. Facuta de voi!

Răspuns Câştigător
| AndyIQ a răspuns:

Ion Luca Caragiale, Domnul Goehappy
Frumoasa opera.
Bafta!

| Corina a răspuns (pentru AndyIQ):

AnyIQ - inainte de a da un raspuns, verifica!

| endery1 explică (pentru Corina):

Eu i-am cerut la telefon sa imi dea exemplu de o schita facuta,suntem colegi doar ca dupa am scris intrebarea gresit el a scrs ce i-am cerut,nu mai tineam minte ce schite am facut in a VII-a si l-am intrebat pe el,deci nu e vina lui, intrebarea a fost grestita, era o ora tarzie.

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Doamne, cata incultura la unii! Iar tu te-ai si grabit sa premiezi raspunsul, fara a astepta sa vezi si alte pareri. Deci, Dl.Goe de I.L.Caragiale este o schita care apartine genului epic si nicidecum a genului liric.
Termenul liric vine de la denumirea instrumentului muzical numit lira. Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric. Lirismul s-a identificat cu poezia, supusă unor mijloace formale cum sunt versul, stofa, ritmul sau rima.Totusi, in literatura contemporană exista și opere lirice în proză. Uite si speciile operei lirice:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Genul_liric
Deci ex. de opera lirica este orice poezie pe care ai invatat-o la scoala sau o stii tu.

| Corina a răspuns:

Mda, totusi cam mare distanta de la a scrie opera lirica pana la a scrie schita, oricat de tarzie ar fi fost ora. Cat priveste specificatia "Facuta de voi!", se poate intelege "a fi scrisa de noi". Limba romana are f. multe intelesuri.