| dydytza a întrebat:

Unde pot gasi caracterizarea Vitoriei Lipan din Baltagul?

Răspuns Câştigător
| blonda90 a răspuns:

CARACTERIZAREA VITORIEI LIPAN:
Vitoria Lipan este personajul principal al romanului Baltagul de M. Sadoveanu, ea fiind o demna exponenta a satului de la munte
Vitoria Lipan este caracterizata in mod DIRECT de catre autor si alte personaje. Autorul ii creaza portretul fizic evidentiindu-i ochii caprui si parul castaniu: "ochii ei caprui in care parca se rasfrange lumina castanie a parului"
Gheorghita ramane uimit de puterea mamei sale de a-i citi gandurile: " Mama asta trebuie sa fie farmacatoare; cunoaste gandul omului."
Este prezenta autocaracterizarea, Vitoria spunand ca, desi nu stie carte cunoaste foarte bine pe oameni: " Eu te cetesc pe tine, macar ca nu stiu carte..."
Vitoria Lipan este caracterizata INDIRECT prin fapte, limbaj, vestimentatie, nume, ton gesturi, modul in care traieste, relatia cu celelalte personaje.
Vitoria Lipan pleaca in cautarea sotului dovedind dragoste, curaj. Inainte de a pleca idi suce fiica la manastire fiind o mama protectoare. de asemenea isi lasa gospodaria in ordine dovedind ca este o buna gospodina.
Femeia tine post negru, se roaga la icoana Sf Ana, se consulta cu preotul satului dovedind credinta in Dumnezeu.
Vitoria participa la un botez, la o nunta respectand datimile.
Vitoria Lipan este o femeie hotarata, optimista, inteleapta: "Om cerca; cine nu cearca, nu izbandeste."
Vitoria isi incuraja baiatul sa fie barbat, sa isi asume responsabilitati in absenta tatalui sau, astfel femeia contribuie la maturizarea lui Gheorghita.
In scena praznicului reface firul crimei provocandu-l pe Bogza
Numele Vitoria este o forma regionala a cuvantului "Victoria" aratand ca personajul este o femeie puternica si invingatoare in lupta cu greutatile vietii.
Vestimentatia Vitoriei arata ca este o femeie de la tara care erspecta portul popular. de asemenea respecta si datimile, sugestive fiind scenele in care vitoria participa la un botez, la o nunta, precum si scena inmormantarii lui Nechifor.
in relatia cu minodora, fiica eieste o mama autoritara atunci cand fiica sa se abate de la traditii: " iti arat eu coc, valt si bluza arda-te para focului sa te arda! "
prin intermediul acestui personaj feminin, Mihail Sadoveanu a creat tipul muntencei puternice, hotarata, o demna exponenta a satului de munte.

Asta o am din caietul meu de clasa a8a big grin scuze daca apar greseli de scrierebatting eyelashes sper ca te-am ajutat.bafta! :*

3 răspunsuri:
| ciprianb a răspuns:

Scrie pe google rolling eyes

| dydytza explică (pentru ciprianb):

Am cautat, dar nu am gasit caracterizarea indireacta.

| Corinikilini a răspuns:

CARACTERIZAREA VITORIEI LIPAN:
Vitoria Lipan este personajul principal al romanului Baltagul de M. Sadoveanu, ea fiind o demna exponenta a satului de la munte
Vitoria Lipan este caracterizata in mod DIRECT de catre autor si alte personaje. Autorul ii creaza portretul fizic evidentiindu-i ochii caprui si parul castaniu: "ochii ei caprui in care parca se rasfrange lumina castanie a parului"
Gheorghita ramane uimit de puterea mamei sale de a-i citi gandurile: " Mama asta trebuie sa fie farmacatoare; cunoaste gandul omului."
Este prezenta autocaracterizarea, Vitoria spunand ca, desi nu stie carte cunoaste foarte bine pe oameni: " Eu te cetesc pe tine, macar ca nu stiu carte..."
Vitoria Lipan este caracterizata INDIRECT prin fapte, limbaj, vestimentatie, nume, ton gesturi, modul in care traieste, relatia cu celelalte personaje.
Vitoria Lipan pleaca in cautarea sotului dovedind dragoste, curaj. Inainte de a pleca idi suce fiica la manastire fiind o mama protectoare. de asemenea isi lasa gospodaria in ordine dovedind ca este o buna gospodina.
Femeia tine post negru, se roaga la icoana Sf Ana, se consulta cu preotul satului dovedind credinta in Dumnezeu.
Vitoria participa la un botez, la o nunta respectand datimile.
Vitoria Lipan este o femeie hotarata, optimista, inteleapta: "Om cerca; cine nu cearca, nu izbandeste."
Vitoria isi incuraja baiatul sa fie barbat, sa isi asume responsabilitati in absenta tatalui sau, astfel femeia contribuie la maturizarea lui Gheorghita.
In scena praznicului reface firul crimei provocandu-l pe Bogza
Numele Vitoria este o forma regionala a cuvantului "Victoria" aratand ca personajul este o femeie puternica si invingatoare in lupta cu greutatile vietii.
Vestimentatia Vitoriei arata ca este o femeie de la tara care erspecta portul popular. de asemenea respecta si datimile, sugestive fiind scenele in care vitoria participa la un botez, la o nunta, precum si scena inmormantarii lui Nechifor.
in relatia cu minodora, fiica eieste o mama autoritara atunci...