| Lauracrist a întrebat:

Verbul "a fi" ce valoare are in diateza pasiva? Adica e verb copulativ sau predicativ?

9 răspunsuri:
| PŞtefaniaP a răspuns:

E auxiliar din cate imi aduc aminte.

| Lauracrist explică:

Nu cred ca e auxiliar. Ori copulativ, ori predicativ.

| miTzuliK93 a răspuns:

"a fi" este verb copulativ. De ce? Pentru ca poate fi inlocuit si cu alte sensuri in propozitii. De exemplu luam propozitia urmatoare: Ana este acasa. "este" il poti inlocui cu "se afla", adica: Ana se afla acasa. Sper ca ai inteles ideea.

Diateza pasiva zice ca subiectul sufera actiune care este realizata ulterior de catre altcineva. Exemplu: Bobocii sunt numarati toamna. (sunt numarati) | El este invatat de instructor. (este invatat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Ai zis ca este copulativ daca poate avea si alte sensuri.
Atunci e predicativ...
Este copulativ atunci cand formeaza predicatul nominal impreuna cu numele predicativ.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e. Predicativ am vrut sa pun si eu, in prima instanta. Graba. tongue Mersi de atentionare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Mna...n-am zis-o cu rautate, sa stii laughing

| anonima0101 a răspuns:

Este verb copulativ. Iti spun sigur big grin.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu toate ca "a fi" poate fi si copulativ cand nu are sensul de "a se gasi", "a se afla", "a exista". Asta am uitat sa precizez. Uit cam mult, pff...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

"A fi" e singurul verb care poate avea valoare predicativa, copulativa sau auxiliara pe deasupra.
Pe mine ma enerveaza ca multa lume il scrie prost.