| Alexx99 a întrebat:

Buna am vazut intrebarea asta pe facebook si din cate am vazut nimeni nu stie sa o rezolve, deci va rog cineva imi poate da un raspuns concret? Intrebare:Vrei sa cumperi ceva care costa 97 lei dar nu ai bani, i ceri mamei 50 lei iar tatalui 50 lei, cumpperi obiectul si ramai cu 3 lei, i l-ai mamei 1 leu, iar tatalui 1 leu si 1 leu tie, mamei mai trebuie sa i dai 49 lei, si tatalui tot 49 lei, adica 98 lei+1 leul care il pastrezi pentru tine 99 lei.Ce s-a intamplat cu celalalt leu?

10 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

De ce la T/A?

| NoMusicNoLife a răspuns:

Ai 100 lei împrumutați, cumperi o bluză de 97lei și rămâi cu 3lei. Dacă dai înapoi doi lei (câte unul fiecărui părinte) și păstrezi un leu, datoria ta devine 98 lei, adică exact prețul bluzei plus leul care ți-a rămas rest.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mai fost intrebarea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa rezolvi. Nu e o problema, e o pacaleala.
Pentru ca nu are cum sa iti dea 100 daca aduni cati bani au dat mama si tata cu 1 leu care ti-a ramas tie.
De fapt asta e si pacaleala. Pentru obiect ei au dat cate 48 si jumatate, nu 49. 1 leu l ai luat tu
Deci vine 48 si jumatate plus 48 si jumatate plus 1 leu dat inapoi mamei plus 1 leu dat inapoi tatalui plus 1 leu care l-ai luat tu.
Adica 100.

| iKeel a răspuns:

Nu e o problemă... E fără sens.

| ChiyoTheo a răspuns:

De fapt, bluza ar costa 98 lei, cu tot cu leul care iti ramane(fiind datorie, tu nu ai cum sa pastrezi nimic).
98:2= 49
Daca ii dai mamei 49+1(unul din leii care iti raman) si tatei aceeasi suma de 50 lei, atunci nu se mai pierde nici un leu pe drum big grin (50+50=100)

| Madara21 a răspuns:

A ramas la tine.

| iahim97 a răspuns:

Ba omule deci 50+50=100 lei
100-97=3 lei
1 leu la mama+ 1 leu la tata= 2 lei
97+2(lei, unul dat la mama si unul dat la tata)=99 lei
Iti ramine FIX UN LEU adica diferenta dintre suma de bani initiala si valoarea datoriei.
Sper ca te-am scos din ceata si alta data gandeste si tu un pic, nu te bate nimeni daca rezolvi ceva pe hartie.

| BioTeCh a răspuns:

Ce problema banala

| Alexx99 explică (pentru BioTeCh):

Daca e asa banala de ce nu o rezolvi?