| anonim_4396 a întrebat:

Am ajuns intr-un punct critic si nu stiu cum sa procedez mai bine. Locuiesc cu tata si cu fratele impreuna. Tata e alcoolic, iar fratele lucreaza, insa deseori vine si el beat acasa. Nu-l respecta pe tata, il bate pentru ca cind mama era vie el isi batea joc de ea si de noi.

Eu, il inteleg intr-un fel, ca nu poate trece peste durere, ca ii rusine cu asa tata, dar nu pot accepta ca bea. Are doar 24 de ani. Rudele imi spun sa plec peste hotare, pentru ca situatia nu o sa se schimbe niciodata. sau sa ma duc la gazda si sa-mi vad de viata mea.

Mi-e greu sa accept ca nu o sa se schimbe nimic, ca fratele meu si-a pierdut interesul pentru viata si ca eu nu pot face nimic, nu ma asculta deloc. Tata nu vrea sa se lase de baut, iar fratele practic nu ajuta cu nimic la cheltuielile casei.

Rareori se intimpla sa-mi dea bani pentru servicii comunale sau mincare, motivind ca nu cistiga destul. Dar cind primeste banii, ii cheltuie pe chefuri si betii. Situatia continua deja de 4 ani si nu mai am putere morala sa rezist. Nu mi-i a veni acasa dupa lucru si ma doare sa-l vad pe fratele dezamagit. Nu stiu ce sa fac.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Du-te la o ruda de aia care zice sa pleci peste granita tarii numai ca stai in gazda in tara

| Mădă0611 a răspuns:

Daca nu m-ar tine altceva, as pleca. Nu are rost sa iti strici viata cu altii.

| minrest a răspuns:

Daca stai in Bucuresti, iti iei o camera in apartament cu 3-400 de lei pe luna, dar gasesti o explicatie plauzibila ca sa lasi loc de buna ziua si cu familia. Atunci fratele tau o sa se confrunte cu realitatea, o sa trebuiasca sa isi asume responsabilitati, sa se inteleaga cumva si cu tatal tau, si poate chiar o sa se lase de baut. Prin faptul ca stai cu ei tu le dai posibilitatea sa continue felul asta de viata care le face rau. Sa pleci este singura solutie. Saruta tata manuta mica.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

La rece vorbind, fa asa cum stimti si tu: pleaca. In alta casa/oras/tara.

Pt ca oricum nu ii poti ajuta pe nici unul in acest moment. Fa-te independenta financiar, gaseste-ti calea ta, familia ta.

Nu inseamna ca iti abandonezi fratele. Dar nu poti sa ii cari si durerea lui prea mult. Deja ai facut-o destul. Daca continui sa il cari va trebui sa renunti la reusita familiei tale (sot, copil, etc).

Inteleg ca e greu, nimeni nu spune ca este usor, dar ai de ales de a intra in hora lor si sa nu mai poti sa iesi, sau sa iti oferi sansa de a avea o viata frumoasa, viata pe care cred ca mama ta ti-ar fi dorit-o.

Uneori... oamenii isi aleg propriul destin. Si fiecare alege destinul sau. Fratele tau a facut-o. Din pacate gresit. Nu face aceeasi greseala.

Viata e grea... dar trece. Cel mai rau este sa ai remuscari pentru lucrurile pe care nu le-ai facut si ai fii vrut sa le faci.

Pleaca, din punctul meu de vedere, traieste-ti viata ta. Nu a tatalui tau, nu a fratelui tau.

| R0R0 a răspuns:

Eu zic sa pleci.Sa ii lasi singuri si sa iti traiesti viata!

| Elena9328 a răspuns:

Fratele tău s-a luat după el. Consideră că tatal lui este un exemplu' si ca bautura e singura rezolvare. Cel mai bine e sa discuti cu el si sa plecati pentru o perioada, astfel fratele tau se va schimba incetul cu incetul. Insa de tatal vostru, nu cred ca se va mai schimba. Iti spun fiindca am trecut prin asa ceva.

| AlexandrulS a răspuns:

Nu sunt intr-o situatie de genul sa iti dau cel mai bun sfat... dar cred ca daca va chinuie si este asa de rau il poti denunta la politie, iar daca tu nu mai vrei si nu mai suporti aceste certuri si batai pleaca de acasa pentru ca o sa ajungi exact ca el pentru ca alt exemplu nu ai!

| chilledzebra a răspuns:

Eu totusi iti sugerez sa plecati amandoi. E fratele tau, totusi. Nu il lasa sa piara asa in alcool. Tatal tau isi va reveni intr-un final, dar asta doar cand va constientiza ca si-a pierdut ambii copii datorita unui viciu imbecil. I-al cu tine, e tanar, nu-l abandona. Plecati amandoi in strainatate si incercati sa va detasati o perioada de probleme. Va fi bine, ai incredere in tine. 4 ani e o perioada lunga si imi dau seama cat de multa suferinta s-a adunat in tot acest timp, dar fii puternica. Pentru tine, pentru fratele tau. Pentru viitorul pe care vrei sa ti-l construiesti. Pentru mama ta scumpo. Gandeste-te! Sunteti doar doi copii in familie si cu siguranta nu ar vrea sa va vada despartiti. Luptati impreuna!

| CosmiinTezeu a răspuns:

Deci pot sa zic ca si eu am avut ceva probleme de genu cand eram mic. Trebuie sa ti cont ca sunt familia ta, nu poti renunta la ei usor asa cum este, este tatal si fratele tau, varianta mea este sa ii iei separat pe fiecare cand sunt trezi, cu constiinta si sa le spui ca nu este bine ce fac si daca continua cu nebuniile astea tu o sa iei decizia de a renunta la ei si de a urma viata ta, chiar daca te doare ca sunt familia ta, nu poti ramane sa te distrugi pshihic langa ei doi care nu se inteleg. Daca nu se petrece nimic si tot continua fiecare cu nebunia lui, nu zici nimic iti faci bagajul, iei legatura cu niste rude pentru ca ma gandesc ca ai, le spui sa te ajute o luna doua pana te mai intaresti financiar iar dupa aia trebuie sa iti alegi o cale in viata, sper sa nu faci alegerea gresit, gandeste-te inainte de a lua o decizia. Daca crezi ca mai ai nevoie de sfaturi, iti stau la dispozitie, iti voi trimite o cerere de prietenie in care iti voi lasa facebookul meu si cand simti nevoia sa spui sau sa iei o decizie eu zic ca poti sa o impartasesti cu mine pentru ca uneori niste sfaturi in plus nu strica chiar daca sunt bune sau rele. Ai grija de tine si succes : *

| cristianursu a răspuns:

Sfatul meu iibig grinUTE intr-o excursie de cateva ziel poate chiar 1 luna.si lasa-i sa vezi cum se descurca o sa isi dea seama ca fara tine nu rezolva nimik.Lasa omu sa vada cum ii sa piarda adevarata valoare din casa

| Razvan199817 a răspuns:

Bună dacă te ajută îți voi lasă Facebook-ul meu dacă vrei să vorbim sa te descarci.