| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare. Daca o fata este maritata si are un frate... cine o iubeste mai mult? Fratele ei sau sotul ei? Precizez ca in loc de sot poate fi chiar si un iubit, voi ce ganditi?

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dragostea de rudenie nu se compara cu dragostea de cuplu, nici cu dragostea fata animalul de companie (caine, pisica etc.).
Sunt iubiri de categorie complet diferite.

| darrio2007 a răspuns:

Iubitul azi este, maine nu mai este. Dar un frate il ai pe viata. La fel si cu iubirea, daca intelegi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Iubitul o iubeste temporar. Fratele, toată viața.

| mi25 a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca nu se cearta si chiar se bat de la avere.laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru floresdemayo):

Cine te-a dezamagit de zici asta?

| Mosotti a răspuns:

Aici e relativ, unii frati nu le pasa de fratii lor, si in cazul asta, iubitul o iubeste chiar daca nu definitiv poate.

Daca fratele o iubeste, atunci fratele o va iubi toata viata, insa intensitatea iubirii e aceiasi ca si la iubit de fapt.

| LoveSleep a răspuns:

Sotul ei, cel putin asa ar trebui.
Evident, intrebarea nu prea are sens, pentru ca nu vorbim de aceleasi lucruri, dar cred ca gradele de rudenie sunt supraevaluate.

Femeia cu sotul ei si cu un copil eventual, sunt o familie. Cred ca asta vine pe primul loc.

Frate-tu cu sotia lui sunt si ei la randul lor o familie, nu vad ce treaba ar avea cu sora lui.

Faptul ca majoritatea oamenilor isi iubesc mai mult familiile si mai putin partenerii de viata arata cat de stupid sunt privite casniciile sau relatiile.
Ideea cum ca familia e mereu acolo si lu’ gagica-tu ii faci vant cand ai chef are sens, daca pornesti cu ideea ca relatia asta e ceva pasager. Cand vorbim de iubire, e cu totul altceva.

Iubirea ar trebui sa se masoare in orice altceva decat grade de rudenie, acelasi sange sau alte aberatii.

Iubesti o persoana pentru felul in fare se poarta cu tine sau felul in care te face sa te simti, nu dupa cat de apropiata e de familia ta.

| Hammurabi a răspuns:

Pe planeta asta nu există doi oameni identici.
Poate în câteva miliarde de cupluri, soțul și-ar da viața pentru soția lui,
Poate în alte câteva miliarde de cupluri, soțului nici măcar nu-i pasă, iar fratele își iubește sora ca pe el însuși.

Cine vrea să stabilească un clasament pe podium, să facă un referendum planetar. laughing

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, dragostea de frate și dragostea față de partenerul de viață sunt două "varietăți" diferite de dragoste. Deci din start încerci să compari mere cu portocale.

În al doilea rând, în ce unitate de măsură se măsoară dragostea ca să poți determina cine iubește mai mult?

Iar în al treilea rând, nu toate relațiile între frați sunt la fel și nu toate relațiile între parteneri sunt la fel. Este complet absurd să crezi că la întrebarea ta există un răspuns general valabil.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt iubiri diferite, dar soțul își reface viata pe când fratele alta sora nu mai are

| halogen001 a răspuns:

Fratele.

| Brizbriz a răspuns:

Chestia asta cu "mai mult" e PUR subiectiva
si depinde, serios de persoana, pentru numele lu' D-zeu, exista mame care nu sunt in stare sa isi iubeasca proprii copii carora le-au dat nastere
ca sa nu mai vrobim de tipul de dragoste, dragostea frateasca (ar trebui) sa fie numai platonica si fara "nabadai", in schimb un sot iubeste romantic, lucru care implica o tona de chestii, pe care fratii nu il pot face intre ei, si care duc la o apropiere mult mai mare

deci, compari mere cu pere, care nu e corect...

| mi25 a răspuns:

Consider ca principala iubire trebuie sa existe in familie, unde trebuie discutate toate problemele.
Cand este vorba de dragoste sunt mai aproape sotia si copiii.
Asa cum spuneau ceilalti useri, iubirea sotiei este una, iubirea sorei sau fratelui este alta. La fel si dragostea de parinti.
Cine se casatoreste trebuie sa inteleaga ca pe primul plan este familia pe care si-a intemeiat-o.
Mai sunt si persoane care inca sunt conduse, chiar si la distanta, de mama (in special), dar si de tata. E cel mai rau lucru ca parintii sau rudele sa se bage in treburile familiei copiilor (rudelor).
Pe mine, de la varsta de 16 ani, nu m-a condus nimeni. Am ascultat pe toata lumea care mi-a dat sfaturi, le-am analizat si am facut cum am vrut eu. Si nu am gresit.

| NunuNini a răspuns:

Amandoi o iubesc. Numai ca e altfel de dragoste. Nu se compara cea frateasca, parinteasca, cu cea a sotului.

| tudorvolcano a răspuns:

Depinde.
Dacă soțul își iubește cu adevărat nevasta (fapte, nu vorbe), se zbate zi de zi să aducă o pâine pe masă, să aibă grijă de copii, să facă totul să fie bine în familie, clar soțul.
Când cineva se căsătorește, întemeiază o familie și are copii, aceasta este familia lui, căci și-a părăsit părinții și frații și și-a făcut propria lui familie. E normal ca soțul să-și iubească soția mai mult decât fratele.

Dacă soțul nu-și iubește cu adevărat nevasta, atunci fratele.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Fratele 100%

| minime3 a răspuns:

Fiecare dragoste este diferita, nu se pot compara. Dragostea de frate este intr-un fel, cea de iubit in alt fel. N-are a face!

| daculliber a răspuns (pentru minime3):

Dragoste de Eros și de Agape.

| theoutcaste a răspuns:

Iubirea frateasca si cea romantica sunt doua lucruri diferite.
Daca face parte din familia ta, nu inseamna ca te iubeste neaparat. Unii frati se ignora, se bat, se cearta pe averi, in timp ce unii parteneri se iubesc pe viata. Asa ca nu exista un raspuns corect la intrebarea asta, fiecare cum ii e norocul.