| no name a întrebat:

Am o problema m-am certat cu mama asera foarte tare si simt asa ca nu o pot ierta si chestia asta m-a intors in potriva ei, motivul a fost ca am vrut sa merg la discoteca si i-am cerut 10 lei ca nu aveam decat 5 lei si imi ajungeau sa beau un suc cum intrarea nu se plateste si ea nu a vrut sa-mi dea pe motivul ca am zis ca am 19 ani si ma descurc m-am certat urat de tot si i-am zis ca o urasc ca nu vrea sa ma lase sa merg si ia mi-a zis ca nici ea nu a mers ce imi trebuie sa ies sa stau in casa(asa tare m-au durut vb ei incat daca nu mergeam tot ce era rau faceam numa sa se simta vinovata si sa inteleaga ca n-a facut bine si ca din acuza ei fac numa impotriva tot)... si cum n-am ieist intr-o discoteca de ceva luni m-a deranjat faptul ca am vrut sa merg si nu a putut intelege asta si am renuntat sa mai ies in discoteci sa fiu langa ea sa vada ca are pe cine se baza si pentru faptul ca am si bac si m-a pus pe gandit sa-mi fac eu singura bani sa merg la animat(desi nust daca e o idee buna), sa ies mai mult in oras cas tanara sa nu sa stau sa mi se risipeasca viata ca nu o sa-mi dea nime inapoi dupa aia ani... dar momentan pe mama tot suparatas deoarece m-a facut sa ma rog si m-a deranjat ff tare ca na inteles ma intors impotriva ei total! ce credeti ca as putea face sa-mi fac singura bani sau sa raman si sa stau tot in spatele lui mama mereu cand nu vrea sa-mi dea bani sa nu ies ca asta e? (specific ca pana la urma tot ma mers la discoteca si mi-a dat 10 lei dupa o jumate de nora de certa si m-am rugat de ea si plangeam) ce sa fac?(vreau sa adaug ceva o inteleg ca nu avem bani si asa dar nici maca nu am stricat bani si i-am zis ca sa am in caz de ceva ca doar un suc nu e 15 lei si i-am zis ca ii aduc inapoi vroiam si eu sa ies ca n-am ieist de foarte mult timp simteam nevoia sa ies in lume tot aceiasi rutina casa plictyseala somn nu cred ca am gresit si ea nu ma inteles).

Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Ma doare sufletul pentru tine. Dai la o partea dragostea fiintei careia ii pasa cel mai mult pe lume. Sunt convins ca nu ai sa ma intelegi si ai sa ma consideri limitat.
Eu daca as fi in locu tau, as incerca sa o inteleg, sa imi vad de BAC, iar bani. bani au si cersatorii. Daca te grabesti ai sa ajungi o femeie de care o sa profite unul si altul. E adevarat ca anii acestia nu ti-i da nimeni inapoi.
Ai de ales sa inveti, sa fii aproape de mamat, sa ai rabdare sa iti faci o cariera si mai tarziu sa nu depinzi de nimeni.sau sa faci animatie pana iti apar ridurile. Vad aici unde locuiesc, fete care invata pe rupte pana pe la 26-28 de ani si ajung avocati, doctori, consultanti, specialisti IT cu salarii de peste 100000$ pe an. Depinde ce vrei. M-as bucura sa ma intelegi.
Sa iti urasti mama pentru 5 lei? ca nu are femeia bani de risipit, se gandeste ca trebuie sa ptaesca cine stie ce factura? Nu ma astept sa imi dai fundita. As prefera ca mama ta sa aiba pentru ce sa iti dea o fundita.

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru atata lucru te-ai intors impotriva mamei tale, cea care ti-a dat viata?surpriseMama ta nu este si nici nu va fi niciodata personajul negativ al acestei povesti, aparent atat de complicate.Stiind ca nu are bani de ce nu ai apelat la un prieten/a si povestea se micsora substantialhappy
Iubeste-ti mama cat mai ai timp si lasa prostiile asteawinking

Abh
| Abh a răspuns:

Cand ai sa ai copiii tai ai sa-ti dai seama cum e sa iti spuna " te urasc", dupa ce te chinui sa le asiguri tot ce le trebuie ca sa fie fericiti. Eu am patit o faza asemanatoare cu fiica mea si tin sa-ti spun ca am crezut ca pica cerul pe mine, toate eforturile si sacrificiile pe care le-am facut la ce au folosit? Treaba asta a fost acum 4 ani dar o tin minte si acum parca a fost ieri si o voi tine minte toata viata. Cere-i scuze mamei tale si altadata gandeste de 2 ori inainte sa vorbesti.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Consider ca ai gresit enorm, nici nu iti dai seama ce mult ai gresit fata de mama ta si cat de mult o dor vorbele tale spuse fara sa te gandesti.Este criza, toate sunt scumpe, conteaza fiecare banut, cand tu nu mai stii cum sa iti achiti datoriile iar fiica ta iti adreseaza asemenea vorbe, cade cerul pe tine.Sunt mama a 5 copii, niciodata nu am primit asemenea "complimente "de la copiii mei dar cred ca e groaznic si nu as vrea sa fiu in locul mamei tale.Cred ca stii ce ai de facut in situatia asta, lasa mandria la o parte si cere iertare mamei tale.

| 16.laura.16 a răspuns:

Eu te inteleg, sincer. Si eu am momente cand ma enervez tare de tot. Uite ce trebuie sa faci:
1. cand simti ca te enerveaza, si nu suporti situatia, pleaca in camera ta; astfel vei evita vorbele urate spuse la nervi
2.scoate-ti din cap ideea ca ea nu te intelege, ca numai tu ai dreptate si altele: astfel atunci cand vei avea o discutie cu ea veti avea balanta echilibrata
3. invata sa-i spui te rog, multumesc, iarta-ma
4. intelege-o cand nu are bani, pana la urma poate asta era problema
5.ai 19 ani, bacu si implicit o alocatie: si atunci eu ma intreb, de ce nu folosesti acei bani pentru a iesi seara la discoteca sau unde vrei tu?

| IsabelaIssa a răspuns:

Pai o solutie ar fi sa te angajezi ca am inteles ca ai 19 ani.esti studenta? poti gasi de lucru ceva pentru studenti, sau poti pleca in strinatate pe timp sezonier, vara. iar neintelegerile cu mama ta. poate pornesc de la bani, dar trebuie sa te gandesti ca e mama ta si sa te pui in locul ei, tu ce ai face? incearca sa o "ierti" si fa-ti viata asa fel incat sa nu depinzi prea mult de parinti, ca pana la urma sa jungi sa ii ajuti tu.

| cucalic a răspuns:

Tu trebuie sa o intelegi si pe mama ta. ea nu iti vrea raul.iti vrea numai binele.ai vazut ca pana la urma tot ti-a dat bani. te-ai intrebat daca are banii destui? nu e usor sa castigi un ban, e usor sa judeci pe cineva.cauta-ti un joob, si vei vedea cat e de greu.parerea mea este sa inveti pentru bac, si sa o intelegi pe mama ta.iti vrea numai binele

| adelina_7242 a răspuns:

Pai na am citit ca ai bacu eu zic sa inveti bine si dupa cel iei sa te angazeti undeva unde crezi ca ti-ar placea.

| no name explică:

Da aveti dreptate nu prea are dra nu-i vb ca nu o inteleg tocvmai de aia am renuntata sa ies demulte ori si chiar luni n-am iesit dar vroiam o singura dataaa. si stiu ca-mi vrea binele dAR PUTEA S AMA INTELEAGA SI EA!sad

| no name explică:

Vreau sa ma intelegeti si pe min e eram foarte suparata si nervoasa nu i-am zis ca o urasc intentionat dar am durea foarte tare ca nu ma intelegea si nu pentru ca nu putea se incapatanase pentru o tampenie o gluma ce i-am ziso inainte cum ca am 19 ani ma descurc, poate am gresit cu aia dar daca imi dadea cand i-am zis frumos am rugato am implorato am crezut ca innebunesc pentru ca se incapatana sa nu-mi faca pe plac nu ca as fi patit ceva sau ca doamne feri nu avea 10 lei care ii spusesem ii dua inapoi a 2 zi ca nu-i stric nuam sa am la mine in caz de ceva...ataa tot vreau sa ma intelegeti si pe mine si sa nu ma criticati eu int pct vostru de vedere mama ceva sfant da este foarte sfand si pentru mine e tot ce am mai drag o iubesc enorm as muri fara ea e totul pentru mine ( si zic asta pentru ca tatl meu a murit naul trecut si am suferit si inca mai ii simt lipsa chiar daca a mei erau div si asa mai departe) dar cateodata se intampla si chesti de genu ma suparat eu cred ca ea a gresit si poatei orgoliu sau nu vreua sa accept ca am gresit desi nu zic ca n-am facut-o prin chestia a i-am zis aia. Sper sa ma intelegeti si sa primesc si alte sfaturi un pic diferitehappy multumesc

| beautiful a răspuns:

Daca vrei sa iti faci singura rost de bani, gasesteti o slujba

| BountyLoverXD a răspuns:

Mai bine gandeste-te de ce nu iti da bani, poate daca era ceva mai bun decat o discoteca atunci iti dadea bani, pune-te in locul ei si gandeste-te de ce nu ti-a dat bani, caci parintii stiu mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place cum ai procedate eu o urasc pe mama mea as vrea sa plece si sa ma lase dracu in pace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu m-am certat cu maicamea dar frate ea a plecat in strainatate inainte sa imi cer zcuze si imi pare rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mamele sunt nebune