| Giulia16 a întrebat:

Am 11 ani si am un fratior mai mic care are 3 ani.Problema e ca parintii mei se tot cearta.Sa va povestesc totul.
In seara de 19 noiembrie, erau toti calmi nu se intamplase nimic.Seara,in timp ce dormeau, tatal meu, care este Italian, a strans-o de gat pe mama mea, care e romanca. Dar mama i-a dat mesaj varului meu care are 19 ani si doarme la noi.De atunci a inceput totul si varul meu Marius a luat ura pe el. Dupa cateva saptamani varul meu l-a batut pe tati rau, si tati mai are si diabet si muuuulte alte boli.Acum ceva timp, el avea o fata dubioasa si mami a chemat-o pe sora ei sa discute impreuna cu ea, ca singura ii era frica.Si a vrut sa sara sa o bata pe mami si atunci sora mamei s-a bagat intre ei si a a vrut sa p bata si pe ea.Au chemat politia si l-au dus la spital sa vada de ce face lucrurile astea.Acum cateva saptamani, intr-o vineri, el a scuipat-o pe mami in fata si atunci, de frica, mami ne-a imbracat pe toti si am plecat la sora mamei.Seara eu si un prieten de familie, ne-am dus acasa, eu am luat pijamale si unele lucruri si el s-a dus la tati de i-a dat un bilet scris de mami. Eu nu m-am dus pentru ca imi era frica. A doua zi m-am dus si eu si a inceput sa zbiere ca e bine ce mi-a facut mama ta, ca mi-a lasat masina fara benzina, m-a lasat fara tigari, m-a lasat fara un leu? Si dupa ce a zbierat, mi-a spus sa ies, asta m-a durut cel mai tare. Duminica seara ne-am dus acasa. M-a intrebat daca mi-e frica si i-am spus ca da. El a spus ca sa sta linistita ca el nu mai zbiara, si daca cumva se enerveaza, o sa plece pana o sa se calmeze.Si a stat linistit 2 saptamani.Astazi,a inceput sa zbiere din nou.
Eu nu dorm toata noaptea.Stau pana la 5-6 dimineata treaza.Imi este frica.Si fratiorului meu la fel.Cateodata,stau in pat si imi vine sa ma intorc, sa imi shimb pozitia, dar nu pot ca ma inteapa langa inima.Nu pot sa vorbesc cu el ca v-a incepe sa urle.Sunt terorizata, mi-e frica.Cateodata imi vine sa ma omor sau sa plec de acasa.Sau sa ii spun mamei sa plecam in lume.Si nu numai acum face lucrurile astea, de mult le face.Si isi cauta motive aiurea.in seara asta a inceput sa urle pentru ca varul meu a lasat masina in fata portii fara benzina si nu a bagat-o in garaj.Ca fura cineva casetofonul.Si ca de ce in fiecare seara el lasa poarta deschisa.Ca sa-i spuna mami lui s-o inchida.

Va rog ajutati-ma, va rog din sufletul meu.Si va rog sa nu radeti, pentru ca eu mi-am facut curaj si mi-am divulgat greutatile.

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Imi pare sincer rau pentru ca esti nevoita sa treci prin asa ceva! Am o prietena care e la fel si tatal ei si de multe oi stateam si plangeam langa ea cand o vedeam cum plange, problema e ca ea mai lua si bataie pe deasupra!
Toata chestia e ca ar trebui sa faca mama ta ceva, sa mearga la politie si sa spuna ca nu mai poate, sa dea o declaratie, sa spuna totul, sa ia cei de acolo masuri!
Si stai linistita ca din moment ce o aveti p mama voastra langa voi, asistenta sociala nu va ia! Spune-i mamei tale sa se intereseze in secret ce s-ar intampla daca ea ar pleca de la el cu voi si pe el l-ar denunta la politie! cred ca pe el o sa il decada din drepturile parintesti si mama voastra ar avea toate drepturile asupra voastra, dar asta numai in cazul in care nu mai stati impreuna cu el, cel putin asa stiu eu! Dar daca mama ta e hotarata ar putea sa se informeze!
Incearca sa vb si cu mama ta, sa ii spui cam care e parerea ta despre ce se intampla, poate ca daca vede ca si tu suferi, va lua mai repede o decizie!
Cat despre chestia cu fugitu de acasa sau cu sinucidere, nu e o solutie, daca fugi de acasa, o sa ajungi undeva pe strazi, si dai peste boschetari care iti vor face rau, iar daca te sinucizi, gandeste-te cata suferinta ii provoci mamei tale, pe langa cea provocata in fiecare zi de tatal tau!
Tu trebuie sa fi aproape de mama ta, sa o ajuti cum poti, sa va intelegeti amandoua si sa va sfatuiti!
Daca vrei trimite-mi un mesaj privat cu id-ul tau si mai vorbim!

19 răspunsuri:
| seby4music a răspuns:

Tu stai linistita nu te agita.las-o pe mama ta sa se ocupe ea stie ce sa faca tu nu prea ai cum sa o ajuti...si de tatal tau sa nu iti fie frica pentru ca nu cred ca iti va face tie ceva sau fratelui tau.stai linistita si gandeste-te ca o sa treaca si chestia asta.nu prea stiu ce sa iti zic.imi pare rau sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Freud a zis super-bine. la 11 ani scrii mai corect si gandesti mai mult si mai bine decat ceilalti de pe aici la 17-18-19-20 si de ani.nu ai nevoie de mila nimanui, nu te ajuta cu nimic.pentru tine este o incercare mare si trebuie sa faci ce e cel mai bine pentru tine si familia ta, mai ales pentru fratiorul tau. pune-ti lucrurile in ordine si ajuta-l pe tatal tau cat poti ca e clar ca are nevoie. daca e cazul sa se desparta se ocupa mama ta si ceilalti care cunosc situatia. dar tu poti si trebuie faci bine, nu rau.
eu cred ca el e suparat ca nu are bani si ca are probleme.probabil are datorii mari si probleme la care nu poate sa mai faca fata. poate si mama ta a facut greseli in fata lui(tu nu ai de unde sa stii si nici nu e treaba ta ca oricum nu poti sa le rezolvi problemele). sfatul meu este sa nu iei partea nimanui,nu te da de partea mamei ca asta il va supara si mai tare. tu ii iubesti pe amandoi,arata-i si lui asta. mergi si mai stai cu el, nu trebuie sa faci nimic, doar stai mai mult cu el...asa aiurea. daca se uita la ceva la tv mergi si uita-te si tu din cand in cand.sau fa-ti temele pe undeva pe langa el si eventual intreaba-l daca nu stii ceva, stiu eu...accepta-l ca pe un om,asa cum accepti colegii si te asigur ca o sa vezi si alta fata de-a lui. daca te intreaba ceva,adu vorba si spune-i ca tii la el si ca intelegi ca ii e greu,nu il pedepsi prin felul tau de a fi pentru ca sigur ii pare rau pentru ce face, dar in momentul asta simte ca toata lumea e impotriva lui, nu fii si tu impotriva lui.fii matura,fii blanda si sa nu-l urasti,iarta-l indiferent daca a gresit asa mult,e cel mai intelept lucru pe care poti sa-l faci.tu terbuie sa-l faci mai bun,asta dureaza,dar cu rabdare si prietenie sigur poti sa-l faci sa-si dea seama de cat de mult de iubeste (o sa dureze ceva pana te va crede ca tu chiar nu il urasti,pana va intelege ca esti fiica lui si exista si un altfel de viata cu copii). raspunde nervilor si comportamentului urat cu iubire si iertare! mai departe,mama ta va lua decizia potrivita.e foarte greu sa faci ce ti-am recomandat, dar zic eu, ca e cel mai ok si pentru tine si pentru ei daca tu canalizezi din lumina ta si catre el.

| ClaraLove a răspuns:

Te rog, dormi cu fratele tau in pat ca sa aveti grija unul de altul. Daca mai face urat,, tatal tau,, suna la telefonul copilului:116111 si spune-le problema ta.Noaptea fa-ti rugaciunea si la ora 3 noaptea sa fi foarte atent deoarece o sa se intample ceva in sens pozitiv sau negativ.Te rog,ai grija de tine,de fratele tau si de mama ta care sufera enorm. Tatal tau cred ca trece printr-o perioada tare ciudata,exact cum ai spus el find italian poate ii e dor de casa si vrea sa se intoarca inapoi acasa dar asta nu e un motiv bun, poate bolile acelea de care ai mentionat l-au facut asa, durerile l-au facut asa, cand era mic a trait o truma si asta se arata acum.Esti cam de aceeasi varsta cu mine si multumesc ca ai scris acest mesaj, stai calm o sa fi ajutat. Sfatul meu este sa stai cat mai departe de casa, adica sa vii tarziu de la scoala sau vezi tu cum.Mii de incurajari!

| sanatatesiviata a răspuns:

Trimite un email la Maica Siluana Vlad dansa conduce Centrul de formare si consiliere
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil (are multe cazuri de violenta in familie, ca si i ncazul familiei tale, si te poate ajuta): http://www.sfintiiarhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde

Daca acea persoana, barbat este violent se poate face o sesizare la politie (dar atentie si la politie, pana isi indeplinesc atributiile barbatul respectiv poate deveni mai violent daca aude ca a fost sesizata politia, sau poate nu).

Asculta conferintele de aici or sa te ajute in ce priveste situatia din familia ta:
- Pr. Nicolae Tanase: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/122-pr-nicolae-tanase

- Maica Siluana Vlad: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/127-maica-siluana-vlad

Echipa SanatateSiViata.ro

| pinkpumpkin a răspuns:

Vorbeste cu mama ta despre ce crezi si simti tu. Ea si fratiorul tau stiu cel mai bine prin ce trecei.
Daca te ajuta cu ceva, du-te la un psiholog si vezi ce parare are el( de preferat fara sa stie tatal tau)
Parerea mea personala e ca ar trebui ca tu, mama ta, fratiotul si varul tau sa va mutati.Chiar imi pare rau ca duci asa o viata si sper ca nu vei avea asa un sot si ca o vei duce mai bine in viitor.

| Dj7EdWarDD a răspuns:

Wow da ai scris ceva straight face e naspa dar asta in nici un caz nu ar trebui sa iti ei viata! in cel mai rau caz vorbesti cu mami si poate rezolvati problema si plecati e cel mai bine! ( dar in nici un caz sa te sinucizi)! straight face

| Anndreass a răspuns:

Sincer mi-e mila de tinesad un tata nu trebuie sa se poarte asa stiu cum este crede-ma... crede-ma ca daca ar afla politia de chestia asta tatal tau nu ar mai avea drepturi asupra ta.

| Giulia16 explică (pentru Anndreass):

Iti multumesc ca m-ai ascultat.Dar mama nu-l anunta politiei pentru ca ii este frica ca ne ia asistenta sociala.

| Anndreass a răspuns (pentru Giulia16):

Pfoaii... atunci incercati sal convingeti sa se poarte frumoss... spune-i si tu ca tie frica de el si poate el dacai un barbat adevarat. va vedeaaa. si se va schimba si nu va incerca sa tipe.

| rclau14 a răspuns:

Esti extrem de inteligenta pentru varsta pe care o ai. mai greu sa se schimbe la varsta asta, cea mai buna decizie pe care mama ta poate s-o ia e sa gaseasca alt loc in care sa va mutati.

| lorenna_8112 a răspuns:

Din pacate sunt multe cazuri asa cum este al tausad singura solutie este sa il dea mama ta pe mana politiei nu se va intampla nimic cu voi fii sigura daca mama ta are grija de voi, si eu imi cresc singura fetita de 8 ani si nu mi-a luat-o nimeni daca nu are de suferit langa mine,nu puteti trai in asemenea chin ca urmarile acestui stres continuu se vor vedea putin mai incolo adica va vor afecta poate intr-un fel pe voi ca oameni cand veti fii adulti, cum spun unii ca trebuie sa suporti nu este adevarat, eu in locul mamei tale mi-as lua copii si as pleca cu orice risc adica riscul de a ma cauta ca de luat de langa mama voastra nu va ia nimeni nu are cum...esti un copil si ai nevoie de liniste, neaparat trebuie sa faca mama ta ceva, imi pare sincer rau ca nu te poti bucura de copilarie din cauza celui care ti-a dat viata pana la urma sad te pup cu drag

| lorenna_8112 a răspuns:

Noi tot spunem aici sa vorbeasca cu mama ei si sa faca ceva in acest sens dar pana la urma ea este un copil si sunt rare cazurile in care un parinte face dupa cum i spune un copil,ea va face tot dupa cum vrea,poate mama ei are sentimente puternice pentru acel om,sau o sustine financiar sau din vari motive sta sa sufere si pune pe locul doi viata si linistea copiilor,altfel eu cred ca il parasea demult,asta cred ca se intmpla cu multe mame in ziua de azi, ar trebui tu sa te destainui cuiva apropiat si matur pana la urma si care sa te ajute sa ajungi la protectia copilului si sa spui acolo ce ai pe suflet ei te pot ajuta, noi de aici te ajutam cum putem...nu pot sa cred ca mama ta nu face nimic in acest sens si va chinuie asa,tu stii cel mai bine de ce accepta sa ramaneti acolo langa el chiar daca aveti de suferit, nu trebuie sa te gandesti sa faci vreun gest necugetat fie fuga de acasa ca nu rezolvi nimic cu asta din contra mama ta va suferii si mai mult sau sa te sinucizi in niciun caz, viata de abia acum incepe pentru tine poate in viitor se va schimba ceva.te pup

| Giulia16 explică (pentru lorenna_8112):

Nu,mami nu sta pentru bani pentru ca nu se desparte de el pentru ca ii este mila, ca nu are casa, nu are masa nu are parinti decat pe mama lui are nu-l baga in seama.Si mai sta pentru ca nu vrea sa ramanem asa mici fara tata si celui mic ii este greu, daca mergem un pic in oras plange dupa el.

| lorenna_8112 a răspuns (pentru Giulia16):

La mami tau i este mila de el dar lui nu i este mila ca isi face cipii sa sufere? si sa va mai si intrebe daca va este frica de el...nu sunteti primi copii care cresti fara tata mai bine fara decat cu asa unul imi pare rau ca duci o asa viata

| Tgv a răspuns:

Nici sa nu te gandesti la sinucidere! Poti sa ii ceri mamei tale sa divorteze de tatal tau chiar daca te doare`. Daca esti in custodia mamei tale asistenta sociala nu poate sa te ia.Asa ca nu iti face griji.Deci nici sa nu te gandesti la siucidere fiindca fratiorul tau iti poate lua exemplul si mama ta va ramane singura!

| deagle22 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa plecati daca aveti unde ca el nu o sa se schimbe dar decizia asta nu ai sa poti sa o iei tu trebuie sa vb cu mami tau, si nici sa nu iti treaca prin cap sa faci ce ai zis

| Tha_Rebela_1993 a răspuns:

Buna! am si eu o problema asemanatoare. tu incearca sa o sustii pe mama ta si sa ai grija de fratiorul tau. dar trebuie sa ai grija si de tine. fi tare. daca vrei imi poti trimite un mesaj cu id tau sa iti spun si eu povestea mea. tu decizi. succes

| ade2000 a răspuns:

Si parintii mei se cearta uneori dar nici chiar asa chiar mi-e mila de tine dar nu te lasa fa-ti curaj cred ca va trebui sa suporti toate astea. Imi pare rau.

| viorele a răspuns:

Lorena are dreptate, nu trebuie sa suporti. Lucrurile ca astea te afecteaza grav psihic sau sufleteste, ca e tot acolo, numai ca spus altfel. Nu mai spun ca deja au inceput sa te afecteze daca te gandesti la asemenea fapte ca sinuciderea. Tu nu ai nici o vina pentru ce se intampla.
Eu as recomanda sa mergi cu mama ta la un psiholog si un avocat. Spune-i mamei tale ca: chiar daca o bate, o sa devina o relatie de dependenta. Psihologul stie mai multe si va poate linisti si oferi sprijin si ajutor pentru fricile de a merge la politie sau avocat. Nu trebuie sa-ti fie frica si sa te ascunzi in spatele ei, trebuie sa intelegi ce e mai bine de facut si sa iei ce-a mai inteleapta decizie. Ca altfel, daca stai intr-o astfel de relatie, risti o viata de calvar si suferinta multa, din cauza a ce? ca ti-a fost frica sa iei o decizie pentru a-ti face o viata mai buna? Avocatul stie multe lucruri despre tratarea unor astfel de cazuri pe care mama ta nu le stie inca, si nici nu poate gandi limpede fiind sub influenta emotiilor date de situatie. Cereti ajutorul oamenilor specializati ca un avocat si un psiholog. E cel mai bine, ei va pot indruma ce e de facut in continuare.