| p2099 a întrebat:

am 16 ani si nu am avut niciodata un iubit...nici nu m-am sarutat cu nimeni. si asta nu pentru ca sunt urata, nu stiu de ce sad stiu, o sa imi spuneti ca acum trebuie sa ma tin de scoala, sa nu ma gandesc acum la asta, dar vreau pe cineva care sa imi fie alaturi cand am nevoie, in afara de parinti, vreau pe cineva pe care sa iubesc in alt mod. cateodata ma simt asa de singura, si cand vad numai iubire in jurul meu, ma intreb de ce nu as putea avea si eu pe cineva care sa ma iubeasca asa cum vreau eu... e normal sa nu am prieten la varsta asta? voi la ce varsta ati avut primul prieten? imi puteti sa imi da-ti un sfat! va dau funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Paula.Nu face mare caz din asta.Ai doar 16 ani si stiu cum este, simti dorinta de aiubi dar crede-ma ca la varsta asat daca iti fci un iubit, vei suferi apoi groaznic.In primul rand sa te inveti sa te iubesti pe tine si sa nu crezi ca esti urata.Tu vezi atata iubire in jurul tau dar nu cred ca vezi si suferinta celor de varsta ta cand acele zise iubiri iau sfarsit.Cum zice si darrio este un anume moment si timp cand vei gasi jumatatea. Ai rabdare te rog, va veni si timpul tau. Vreau sa iti spun ca din dragoste si iubire vei suferi mult.Vezi perechi pe strada sau la scoala dar sa vezi cat sufera. Durerea unei iubiri pierdute doare ingrozitor, Doare sufletul.Mai mare durere nu vei intalni in viata.Asteapta pana te mai maturizesi si cand vei face diferenta dintre bine si rau in dragoste.Vei avea un iubit,iti promit dar vei si suferi.Din suferinta te vei cali, ca atunci cand vei intalni iubirea vietii tale cu adevarat, cel cu care vei vrea sa iti petreci viata si clipele, sa stii sa-l iubeti si sa-l respecti, ca niciodata nimic sa nu va desparta.Nu dispera, va veni si vrea ta.Clipa,momentul locul si iubirea ta.

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu fi dezamagita va veni si randul tau! Inima i-ti va spune care este alesul!

| darrio2007 a răspuns:

Toti avem jumatatea noastra pe Pamant.Mai devreme sau mai tarziu iti va veni si alesul.

| KodrutZ a răspuns:

Stai calma, nu forta nimic. Sfatul e sa te apuci sa faci chestii prin care sa socializezi cu oameni de calitate. NU cluburi si alte cacaturi similare. Mai mergi si tu la cite un eveniment cultural, apuca-te de un sport, fa un voluntariat... treburi de-astea.
P.S. Normal e sa te simti tu confortabil cu tot ceea ce faci. Sa nu iti pese de parerea celor din jur, ca nu cu colegii din scoala sau vecinii de la bloc o sa iti traiesti restul vietii. Ca o ultima sugestie, incearca sa activezi pe 1-2 forumuri generaliste pentru a cunoaste si socializa cu persoane cu interese similare. Par example forumul RoPortal are o comunitate destul de misto si chiar stiu cazuri de utilizatori care s-au cunoscut pe forum si dupa au format cupluri in viata reala. Eu personal am mai iesit la cite o bere cu unul-altul si am participat la un eveniment mai mare cu ceva ani in urma.

| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa iti faci prieten pe cineva, atunci fa-ti-l pe viitorul tau sot. Deci, mai asteapta.
Daca vrei sa saruti pe cineva, saruta-ti sotul. Asadar, mai asteapta.
Simti nevoia sa iubesti pe cineva si sa te simti iubita? Atunci cauta-L pe Dumnezeu. De El ai nevoie mai inainte de toate. Cauta sfatul Lui; asculta de El. Tinerii n-au nevoie sa se ingrijoreze cu privire la viitorul lor, caci Dumnezeu spune: "Caci Eu stiu gandurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ganduri de pace, si nu de nenorocire, ca sa va dau un viitor si o nadejde." (Ieremia.29:11)
Deci Dumnezeu il pregateste deja pe acela care iti va fi sot(daca acesta va fi planul Lui); intrebarea este: tu te lasi pregatita de Dumnezeu pentru acel baiat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 16 ani, nu ai cum sa fii urata.nu se poate.deci ai rabdare, nu fi disperata, cineva te va placea asa cum esti.nu forta lucrurile, nu e bine.

| emignon a răspuns:

Bună seara!
Încerc să vă înțeleg. Din nefericire, nu prea e normal că nu aveți prieten la 16 ani,dar e mai bine să,,sufeiți" acum dezamăgirea,tristețea,durerea,frustrarea,neâmplinirea,decât să regretati apoi o viață întreagă o alegere mai puțin chibzuită. Și nu mă refer la școală neapărat aici,sau la alte,,tâmpenii" ale părinților (sunt și părinți care,de voie sau de,,nevoie" le distrug viitorul fiilor sau fiicelor lor,încercând fără succes să le grefeze viața de acum după modul lor de viață din trecut,care e cea mai gravă crimă împotriva umanității,consider eu; pentru că cine a murit a murit,nu mai suferă niciodată,însă cine a fost supus de părinți unui abuz de felul acesta suferă toată viața,și în fond,dacă nu reușește să-și câștige autonomia,și să-și impună punctul de vedere în fața acestor părinți bolnavi psihic,riscă să se vadă trăind degeaba toată viața,ceea ce nu-i de dorit nimănui!
Ce pot să fac,că sfaturile nu prea ajută? Ar fi bine să vă concentrați pe promovarea punctelor tari pe care le aveți,și cultivarea unei mai mari incredere în sine,eu cred că în primul rând de asta aveți nevoie,să fiți mereu zâmbitoare,cu moralul ridicat,să vă îmbrăcați mai lejer,mai,,provocator",să stați de vorbă cu băieții,să dovediți amabilitate,un dram de provocare la dragoste și câteva vorbe dulci nu strică. Dar,bineânțeles,aplicate cu înțelepciune,ca rujul pe buze,fără a exagera însă,și aplicate doar față de o persoană de prima dată,la care credeți că,,merge",și nu față de toată lumea, ca să nu vă deteriorați reputația. Mult succes, încredere în propria feminitate, să ascultați de glasul feminității, dar și al înțelepciunii! S-auzim de bine!

| Maria_Andreea_1995_6myh a răspuns:

Stiu cum e si eu aveam momente daste pe la 16 ani, dar iti spun eu k esti mica si acum trebuie sa socializezi sa iti faci prieteni, atentie ce prieteni iti faci, la varsta asta daca o sa ai un prieten, o sa fie frumos la inceput, dar vei suferi de zece ori mai mult apoi, esti micuta inca, lasa-le pe cele care se pupa si alte chiesti de la varsta. Baieti sunt frumosi, dar foarte multi sunt neseriosi desi poate ca uni chiar nu par asa. La varsta asta esti chiar fragila.

| Luciana_Nistor_2000 a răspuns:

Pot spune ca sunt in aceeaai situatie....si eu vreau pe cineva care sa ma imbratiseze, sa-mi fie alaturi la greu...si alte chestii...Dar e mai bine sa fii singura...o sa ajungi sa suferi daca se va desparti de tine....in cazul tau....asteapta persoana potrivita...:* Sau daca placi pe cineva, spune-i :*