| fataanonim2888 a întrebat:

am 16 ani si nu am avut niciodata un iubit...nici nu m-am sarutat cu nimeni. si asta nu pentru ca sunt urata, nu stiu de ce sad stiu, o sa imi spuneti ca acum trebuie sa ma tin de scoala, sa nu ma gandesc acum la asta, dar vreau pe cineva care sa imi fie alaturi cand am nevoie, in afara de parinti, vreau pe cineva pe care sa iubesc in alt mod. cateodata ma simt asa de singura, si cand vad numai iubire in jurul meu, ma intreb de ce nu as putea avea si eu pe cineva care sa ma iubeasca asa cum vreau eu... e normal sa nu am prieten la varsta asta? voi la ce varsta ati avut primul prieten? va

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este perfect normal inca nu a sosit momentul potrivit pentru tine ori mai bine spus, persoana potrivita pentru tine. La un moment dat, crede-ma ca o sa vina. Sa stii ca nu toti baietii sunt asa cum ii vezi in filme, exista si baieti buni, dar si baieti rai si nu toti sunt romantici si spontani asa cum speram noi. Pana gasesti unul trebuie sa saruti multe broaste ori poti astepta pana il gasesti, fara sa te implici in relatii inutile. Depinde de tine ce iti doresti. Daca doresti sa te distrezi (insa nu pari genul) poti avea mai multe relatii pana cand gasesti persoana potrivita, iar daca stii exact ceea ce cauti si te simti confortabil singura, atunci nu ai nevoie de mai multe relatii ci doar de cea potrivita.
Nu intotdeauna, daca esti intr-o relatie, inseamna ca esti in relatia potrivita pentru tine. Iar eu ti-o spun din ambele perspective, am avut si relatii inutile si am stat si o foarte lunga perioada singura. Nu au avut nicio influenta, in final am gasit persoana potrivita pentru mine. Nu trebuie sa fi suparata pentru ca nu ai pe cineva acum, doar cauta in continuare.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai ai 2 ani sa ai parte de el.

| SkyPilot a răspuns:

Nu pierzi nimic. Lucrurile nu sunt asa de roz cum par de afara. O relatie poate fi plina de suferinta chiar si cand cei doi se iubesc. Lasa sa se intample de la sine, nu forta lucrurile.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu stiu ca expresia "Copilul care nu plange, nu primeste de mancare" m-a marcat o perioada.

Daca nu cauti, ma tem ca nici nu o sa gasesti.

Daca simti nevoia, cauta. Si gaseste. Si concentreaza-te mai departe pe ale tale.

| ALGator a răspuns:

In 99% din cazuri e un avantaj mare, desi pare exact opusul.
Da, nu e nostim cind stai singur si îi vezi pe toti ceilalti traindu-si viata in roz (in aparenta cel putin).
Dar, o unire intre doi tineri la virsta asta poate fi o unire pe criterii imature si superficiale. Te face super fericit. Dar daca se va permanentiza (se intimpla) intr-o relatie definitiva, cindva, pe la 20-25-30 de ani va interveni maturitatea in mod diferit la cei doi. Criteriile de viata si de moarte de la 16 ani nu vor mai face nici doua parale, iar idealurile noi si mature nu vor mai fi satisfacute de partenerul ales demult. Daca mai intervine si jena si loialitatea de a rupe o relatie, te-ai ales cu o celula pe vecie.
Mai pe scurt, nu pierzi nimic. Planifica, viseaza, cauta, dar nu intra in panica. Nu te vinde pe doi bani.
Succes!

| Kumiko19 a răspuns:

Draga mea, la 16 ani jumate am avut prima relatie. vine si vremea ta, ce. voiai sa ai de la 12 ani? stai linistita.

| fataanonim2888 explică (pentru Kumiko19):

Eu numa la 14 ani am stiut ce e iubirea tongue si la 12 nici nu imi pasa ce este dragostea big grin

| Kumiko19 a răspuns (pentru fataanonim2888):

Asa si trebuie >big grin

| balint20 a răspuns:

Uite ce iti spun eu, daca te gandesti ca esti urata faci cea mai mare prostie, in momentul in care tu te consideri urata si cei din jurul tau te vor considera acelasi lucru despre tine, tu trebuie sa te simti mereu frumoasa si ai sa vezi cum persoanele care te inconjoara vor crede acelasi lucru. Iar cu prietenul spun ceea ce a zis InquireWithin:"Lasa sa se intample de la sine, nu forta lucrurile"