| dianaflor a întrebat:

As dori sa discut o problema legata de adoptia unui copil...nu sunt eu persoana in cauza dar va asigur ca este o problema reala si serioasa. Pe scurt, fiindca nu isi mai poate permite o apropiata a decis sa isi dea copilul spre adoptie direct de la maternitate...stiu ca va naste in curand spre luna seprembrie, asa ca va rog pentru cine este interesat (a) sa imi scrie pe mail: dianaflor2@yahoo.com unde va pot lasa si un nr de tel.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea da un copil spre adoptie exista o procedura de durata, prevazuta de Legea nr. 273/2004 privind adoptia, asa ca nu-l poate da direct din maternitate. Legea poate fi citita de aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_adoptiei.php.
Poate totusi apropiata se va razgandi pana la nasterea copilului. Numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Eu zic sa caute intai suport, in primii doi ani are si ea concediu de materniatate, cred ca si daca nu a lucrat tot primeste ceva de la stat. Si mai sunt asociatii care se ocupa de cazuri cu probleme, cum ar fi provita. http://www.provitabucuresti.ro/
Sa incerce si cu biserica, se poate sa primeasca ajutor, poate daca nu are loc unde sa stea sa-i gaseasca un loc unde sa nu plateasca chirie.
Sa se gandeasca foarte bine, sa nu faca pasul asta, s-ar putea sa regrete foarte mult mai tarziu. :|

| luna a răspuns:

E problema destul de serioasa.In primul rand trebuie ca mama sa contacteze institutiile de protectia copilului cu specificarea dorintei de a-l trimite in adoptie.Interesate sunt foarte multe familii dar sa fie in acelasi timp sigura ca va ajunge intr-o familie buna si nu in mana traficantilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e trafic de persoane! In primul rand daca faci asa ceva poti fi cercetata de politie, ti se deschide dosar penal. Copilul nu este un obiect ca sa-l dai celui care iti ofera mai mult. Iar daca tu si mama copilului faceti asta, ma rog ca politia sa ia masuri! N-ai vrea sa stii care e pedeapsa in astfel de cazuri.
Orice adoptie care nu este facuta de institutiile abilitate sa se ocupe cu asa ceva, este ilegala!
Mama(fosta mama si mai ales nu merita sa-i spunem astfel!), apropiata ta trebuie sa anunte conducerea spitalului ca doreste sa-si dea copilul spre adoptie. Apoi conducerea spitalului, medicii trebuie sa instiinteze in primul rand politia, iar apoi protectia copilului despre acest caz. Apropiata ta, nu trebuie sa dea copilul pana cand la fata locului nu se prezinta ofiterii din politie si asistentii sociali! Dupa ce acestia intocmesc dosarul minorului si ii retrag toate drepturile femeii care i-a dat viata, ea se poate duce invartindu-se, iar data viitoare ar fi bine sa nu-i mai placa atata cariciul si sa se abtina. De aceea s-au inventat prezervativele, ca sa le foloseasca cei care nu-si doresc copii!
E constienta de faptul ca dupa ce face acest lucru, trebuie sa uite ca a dat viata unei copil si ca nu mai are nici un drept, e o straina pentru acel copil. E constienta de faptul ca acest lucru ii poate afecta sistemul nervos... Totusi, pierzi o parte din sufletul tau. Dar sa nu mai continui, pentru ca sunt constient de faptul ca in lume sunt atatea catele.

| dianaflor explică:

Din moment ce am mentionat ca este o situatie reala si serioasa va asigur ca si demersurile care se fac in privinta adoptiei vor fi facute dupa lege...asa ca raspunsurile pe care le astept nu sunt acelea de a face trafic sau de a fii altfel inteleasa problema este ca persoana in cauza doreste sa anunte public acest lucru intrucat timpul este scurt si ar dori sa vada daca exista raspunsuri serioase la cererea ei... iar ce va urma ramane de vazut. Ceea ce imi doresc si eu este ca acest copilas sa ajunga intr-o familie buna si sa fie inconjurat de dragoste! Va multumesc!

| florea_5987 a răspuns:

Te rog scrie-mi pe adresa fin_florea@yahoo.com