| Elly_4267 a întrebat:

Buna happy Eu am 13, el 14...

Suntem impreuna de o saptamana, as vrea sa-i zic mamei, dar mi`e frica de cum o sa reactioneze.

Dati`mi cateva sfaturi :-s

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine rabda si spune-i asta la 18 ani, daca maicata ti-a zis vreodata ca nu ai voie cu gagic atunci va face prapad daca va afla.

| Scriiitoare a răspuns:

Tu de obicei vorbesti pe tema asta(baieti, relatii, iubire) cu mama ta? Daca da, spune-i ca il placi si ca esti cu el... fa-i cunostiinta cu el si daca te iubesc pe tine, o sa-l iubeasca si pe el. Sigur ca e mai dificil daca nu vorbiti pe tema asta, dar trebuie sa vorbiti, pentru ca mama trebuie sa fie cea mai buna prietena a ta. Spune-i in orice caz, pentru ca o sa afle si mai bine de la tine decat de la altcineva.Bafta:d si iti urez multa iubire, fericire si sunt sigura ca totul o sa fie binekiss

| Scriiitoare a răspuns:

Mai bine spune-i ca e mama ta si trebuie sa inteleagakiss

| mAkE_2626 a răspuns:

Buna, conteaza si ce mama ai, mama mea ma intelege, adica stie cu cine sunt cu cine numai sunt, si ma intreaba cum arata si etc.doar intrebari in rest nu se bagahappy

| Foxilikkkă a răspuns:

Buna!
Nu`i spune direct. Spune`i ca ai cunoscut un baiat f dragut, important este sa-l lauzi putin laughing spune-i cat de bine va intelegeti si ca se poarta frumos.etc etc. apoi dupa cateva zile. o saptamana.depinde de situatie ii poti spune ca sunteti impreuna tongue hmm, daca vrei neaparat sa-i spuii trebuie sa ai nitel curaj si incredere in tine! si o sa poti cu bine sa faci lucrul asta. Apropo e bine ca ai o relatie asa frumoasa si deschisa cu mama ta, e cel mai indicat, bravo!
Va doresc relatie frumoasa tie si prietenului tau dar si tie si mamei tale in continuarehee hee! papa :*

| lovefan a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar trebui sa ii spui, doar e mama ta. Eu nu prea pot sa ii ascund lucruri, oricat as vrea. Vocea imi tremura si ma balbai si pana la urma se prinde. Daca nu ii spun de un prieten cu care sunt, nu ma pot bucura de acest lucru. Eu zic ca te va intelege. Mai bine ii spui acum, pentru ca mai tarziu, daca te vede cu el si nu stie, iti imaginezi ca va iesi scrum... Asigur-o ca va comportati cum e normal la varsta voastra si normal, tine-te de cuvant. Fa-o sa aiba incresere in tine.Asta e parerea mea, acum tu stii atitudinea mamei tale. Bafta!

| ProjectJackpot a răspuns:

Prezinta-l ca pe cel mai bun prieten al tau, ca de fapt asta trebuie sa fie, nu? Il inviti la tine acasa (bine. intai intreab-o pe mama ta) si il prezinti mamei tale. Iar mama ta se va bucura ca tu nu ai secrete fata de ea.

| Africanwitch a răspuns:

Mai bine nu ii zi.

| Tenchiu a răspuns:

Pai spune-i: "cum ar fi daca..." stii? pui intrebarea ca si cum ar fi... sau ia subiectul mai pe ocolite, o sa vezi reactia ei, apoi te hotarasti daca ii zici sau nu. Succes si sper ca mama ta sa te inteleaga.

| bea3x a răspuns:

E foarte bine ca aveti o relatie asa apropiata si ca vrei sa ii spui. E posibil ca mama ta sa nu reactioneze foarte bine, si de aceea trebuie sa stii cum sa-i spui. Dar sa stii ca mama ta nu va reactiona rau din cauza ca nu vrea sa fii fericita (chiar daca ar parea asa), ci pentru ca te iubeste si vrea sa te protejeze cat de mult poate.

Iti propun sa ii spui direct si serios, nu pe ocolite (e mama ta si te cunoaste, se va prinde imediat unde "bati"). Spune-i exact ce simti: "Mama, vreau sa iti spun ceva si mi-a fost teama ca vei reactiona rau, dar vreau sa fiu sincera cu tine si nu vreau sa-ti ascund nimic. Am cunoscut un baiat..." povesteste-i putin despre el, si asigur-o ca nu veti face lucruri care sunt nepotrivite pentru varsta ta. Cred ca e important sa insisti pe faptul ca ai vrut sa fii sincera cu ea, ca sa-si dea si ea seama ca daca vrea sa fii sincera, va trebui sa aiba si incredere in tine. Dar increderea ei trebuie sa fie justificata, pentru ca daca o tradezi, s-ar putea sa nu mai iti ofere atata incredere si libertate. Incearca sa te pui si in locul ei (daca reactioneaza rau) si explica-i ca o intelegi de ce are dubii, daca o sa aiba, si explica-i de ce poate avea incredere in tine!

| NuConteazaNumeleee a răspuns:

Hmm...esti doar de o sap cu elbig grin...crezi ca merita atata tam'tam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca ai geva de discuta cu dinsa o iei frumos de o parte si ii spui mama as vrea sati zic ceva dar mei cam frica ea iti spune sa zici si atunci ii zici m-am eu am un prieten si tin la el foarte mult ii spui asta si duapia il aduci al tine acasa sa il cunoasac asa am facut si eu si mi-a mers

| alish a răspuns:

Ar trebui mai intai sa vezi cum reactioneaza la subiect... apoi incearca sa ai putina rabdare cu mama ta si daca nu este suparata sau furioasa ii zici (poti sa faci si putina gluma cu chestia asta poate o mai imbuneaza )... apoi adu-l acasa sa-l cunoasca si mama ta sa vada cu cine umbla fata ei ca pana la urma e mia mare si trebuie sa stie

| insanelove a răspuns:

Inventeaza un joc cu intrebari si intreaba mami daca as avea un prieten ce mi-ai spune cum ai reactiona? si la randu ei iti va pune intrebari si cine stie poate ai noroc si totul va fi perfect

| artevo a răspuns:

Iti pierzi copilaria! traieste perioada asta si nu-ti complica existenta cu asa ceva, nu la 13 ani.

| Haribo a răspuns:

Aaa pa'i eu i'am zis mamei chiar azithinking Siii el avea tot 14 ani si eu 13happyPrimul lucru pe care mi`la zis a fost gen "Macar e frumos?! " laughing
Sincera sa fiu m`am mirat. funditabig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| Elly_4267 explică:

Nu`mi place sa-i ascund asta... Totusi, este mama mea si xce s`ar intampla ea depinde de mine` :X

nu stiu, as vrea sa-i zic, ea mi-a zis ca pot cu baieti, numai sa stie ea.

Pusa in fata situatiei, nu stiu la ce m`as putea astepta din partea ei :-s

| stefania_7767 a răspuns:

Pai orice mama ar trebui sa fie de acord ca fata ei sa aiba un prieten... dar nu ii zice cum se spune acum,, m-am combinat cu cutaresc" spune-i pur si simplu...''mi-a cerut prietenia un baiat si eu am zis da" de fiecare data functioneaza big hug bafta!